| anonim_4396 a întrebat:

Se spune că "frumusețea este în ochii privitorului".
Dar oare de ce unii sunt considerați frumoşi dpdv fizic de mai multe persoane decât alții? De exemplu câți sau mai bine zis câte femei ar spune despre Brad Pitt că este urât? Poate unele îl consideră mai atrăgător,altele mai puțin atrăgător, dar niciuna nu cred că ar spune că e urât.De ce oare?

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e un mit ca si banii nu conteaza dar toti vrem cat mai multi,vei observa ca fețele simetrice sunt frumoase,asta e un indicator universal de frumusete,pe langa exista indicatori feminini si masculini -inaltimea,o fața masculina,bratele mari, inalt,fara burta,vocea groasa
feminini -fața ca de bebelus,talie mica, ochii mari, sanii mai mari, vocea subtire, sexy
acesti indicatori o gasesti la toate culturile din lume

| Drimmero a răspuns:

Frumusetea fizica e generala, adica daca o tipa e frumoasa in general,, e frumoasa si pentru majoritatea, iar frumusetea caracterului o putem trece in ' ochii privitorului', de aici iti poti da cu parerea despre Ioana, Maria si altele.
Fizicul conteaza in proportie de 70% la prima vedere, cantareste mult, dar in timp nu o sa fie totul.

| OldSoul a răspuns:

Nu stiu daca ceea ce voi spune are legatura cu intrebarea ta, dar azi ma gandeam tot la ceva de acest gen, si chiar voiam sa impartasesc aceasta idee.

Bine, pentru a inlatura orice dubiu, ma refer la fete.
Mai exact, sunt unele care nu ies din casa nemachiate, nepieptanate, si asa mai departe, altfel spus, stau ore in fata oglinzii doar pentru a fi frumoase, dar, in schimb am vazut azi o fata, fara machiaj, cu parul valvoi, dar frate, fata mai frumoasa ca ea, nu cred ca exista, pentru mine, cred ca ea reprezinta idealul in materie de frumusete.

Bine, am mintit mai sus, e a-2-a oara cand o vad, insa, si prima data, si de data asta, m-a uimit cu frumusetea ei, si sunt sigur ca o va mai face si a-3-a oara.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Interesant cum unele care cum ai zis tu, stau ore în şir în fața oglinzii să se aranjeze şi poate nu reuşesc să atragă prea multe priviri, în timp ce altele care nu fac asta, reuşesc totuşi să atragă mai multe. Până la urmă înclin să cred că totuşi frumusețea este subiectivă.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, frumusetea e in ochii privitorului, exact cum spuneai.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Brad Pitt mi-e indiferent, n-am nicio parere despre el.
Dar sa mor de inteleg ce vad fetele frumos la Dorian Popa, ca pocitanie ca aia rar mi-e dat sa vad.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Mai ştii? Poate unele sunt în limbă după el laughing
Nici pe mine personal nu mă atrage,nici la față(nu-mi place nănăul ăla al lui), nici la corp(prea exagerat pentru gusturile mele, aş prefera mai bine unul cu burtică, dar să fie în limita bunului simț laughing )
Totuşi, până la urmă cred că e adevărat că frumusețea este subiectivă.

| Plato a răspuns:

Iti garantez ca sunt si care ar spune ca e urat. Personal, nu-l vad vreo frumusete, dar stiu ca te refereai la pareri feminine.
Nu conteaza cine te considera frumos, ci cine te consider cel mai frumos. Din toate punctele de vedere, nu la fata doar.
Mie J. Lo. mi se pare mediocra, dar pentru multi e un ideal. Pentru mine, asta e suficient sa-mi dau seama ca frumusetea este, intr-adevar, relativa, sau cum ai spus tu, in ochii privitorului.
Conteaza calitatea, nu cantitatea. Pentru o persoana, si nu ma refer la mama ta, te asigur ca esti cea mai frumoasa fiinta pe care a vazut-o si o va vedea vreodata. In rest, nu conteaza cate curbe saliveaza la un stomac lipit de spate sau o barba la salon. Astea tin de superficialitate, iar eu iti recomand sa eviti toata viata superficialitatea. E ca si cu dulciurile, ciocolata iti da energie doar pe moment, dar e nesanatoasa, in schimb fructele iti dau si energie si vitalitate. Nu alege ciocolata, ai nevoie de impliniri pe toata viata, nu doar de mici castiguri de moment.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Cred că ai dreptate până la urmă. Poate sunt şi femei care ar zice că Brad Pitt e urât.Probabil prea am generalizat eu.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Hai sa vad un om urat si perceput de majoritatea ca fiind frumos

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

N-o să vezi.

| Alexuţ02 a răspuns:

Ba sunt și unele care ar spune că e urât, depinde cum văd lucrurile de exemplu, eu am văzut niște " celebrități " care nu mi se par frumoase dar toată lumea le laudă.

Crede-mă, gusturile nu se discută

| ForeverAlone97 a răspuns:

Jeff Seid arată de 10 ori mai bine decât Brad Pitt

| anonim_4396 explică (pentru ForeverAlone97):

Prea bine lucrat pentru gusturile mele, nu mă atrage în mod deosebit.Brad Pitt era doar un exemplu, nici el nu mă atrage nu ştiu cât, oricum mi-ar putea fi tată, dar nu pot să zic nici că e un bărbat urât.Tot auzeam în trecut la câte o chestie "Da' ce te aşteptai, să fie vreun Brad Pitt?" şi de aceea l-am dat pe el ca exemplu.El mi-a venit în cap pe moment.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Frumusetea" este o combinatie intre preferintele personale si, cea generala.
Frumusetea/banii//stillul imbracamintea generala e doar de suprafata, e o mare greseala pentru oricine sa se bazeaze doar pe astea. Toate astea conteazã pe termen scurt, nu si pe termen lung. Binenteles.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista preferinte personale, atractia este involuntara, nu noi o decidem

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ma sincer si mie imi plac fetele tinerele subtiri cu fatã de Beneluslaughing Dar daca altcuiva ii plac alea pline cu fund si picioare grose sa aiba in ce dalaughing asta inseamna ca acele fete nu sunt atractive? Doar pentru ca eu zic asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ai înțeles ideea.Eu mă refeream strict la frumusețea fizică,la "ambalaj".De ce unii au mai mulți admiratori decât ceilalți? Da,corect,ce ai enumerat tu mai sus sunt doar de suprafață,dar prima oară te atrage "ambalajul",iar după aceea, după ce ajungi să cunoşti persoana respectivă, decizi dacă vrei sau nu să rămâi lângă ea.Că doar nu te îndrăgosteşti de sufletul ei din prima, nu ai cum.În fine, nu despre asta este vorba.Ca în exemplul din întrebare cu Brad Pitt, câte femei ar putea spune că e urât aşa la o primă vedere? Că doar nu toate îl cunosc ca şi om.Îl ştiu doar aşa din filme, poze etc.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tu ai ales asta, eu am scris acolo ceva legat de fețe simetrice, da-mi o fata care e asimetrica dar frumoasa, nu am vorbit de bulane

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Orice persoana isi da cu parerea deapre tot.
Ma lasi cu fete simetrice ca majoritatea aratã in poze de nota 10 si când le vezi in real aratã de 7. Cineva care e adevarat fie el femeie sau barbat se vede in real.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vb eu ce scrii tu, aia e total altceva

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi efectul halo https://respiro.ro/......in-relatii

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Când imi apar mie notificarile...
Ce il diferentiaza pe Brad Pitt fiind mai admirat decât altii, e dovada sociala(ca e actor), ca e cunoscut. daca nu ar fi cunoscut, era un barbat care aratã bine, nimic special sau iesit din comun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumusețea este relativă. Persoanele care se simt frumoase fizic au o doză mai mare de încredere în ele, asta le face să emane o energie pozitivă și să aibă atitudine. Când te consideri urât fizic, indirect încerci să atragi atenția cât mai puțin sau să recurgi la trucuri de înfrumusețare care să-ți ofere impresia că fizic ești pe placul tău.

Place-te, dacă vrei să fii plăcut, pentru că, asta te va face să fii încrezător în tine, asta le place oamenilor.

Sunt femei care, deși nu corespund tiparelor de frumusețe ele au ATITUDINE. Oamenii sunt atrași de oamenii care sunt autentici. Oamenii își doresc să se înconjoare de oameni care sunt capabili să se accepte, oameni care nu sunt frustrați că nu corespund cerințelor cuiva.

Dacă vezi băieți care 'roiesc' în jurul unei fete, nu fac asta pentru că sunt atrași de ea ca persoană și de energia pe care o emană, ci poate doar sunt la același nivel mental cu ea și încearcă să o cucerească pe ea, neputând să încerce cu cineva care este la un nivel mai avansat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoria seclectiei sexuale nu are legatura cu nici o energie

| christine99 a răspuns:

Biologic, suntem atrasi de persoanele diferite de noi, de obicei cineva cu ochi caprui va fi atras de ochi albastri sau verzi, un gras de o slaba etc. Motivele sunt evolutia si perpetuarea speciei.

| deadhoe a răspuns (pentru christine99):

Ba nu, studiile au aratat ca suntem atrasi mai mult de persoanele care seamana fizic cu noi. Asa e si in cazul meu, ce dovezi mai vrei?