| AlexDorinel a întrebat:

Se spune ca furtul e cea mai usoara metoda de a face bani. Pai si atunci de ce e asa saraca tara asta?

20 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Ce intrebari pui!, apucate de furt sa vezi ce se intampla cu tine si vei afla raspunsul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tara e asa saraca pentru ca furtul e cea mai usoara metoda de a face bani

| Drimmero a răspuns:

Tu crezi ca oricine poate fura sau oricine e lasat sa fure?
Nu stiu unde vedeti voi mare saracie in tara ca supermarketurile sunt full, mall-urile nu mai zic, n-ai unde sa lasi masina in parcari acolo.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna asta.

Probabil pentru ca o mica parte fura, rest... (adica tara, cum te referi) nu.

| Mosotti a răspuns:

Pai ideea este ca smecherii au tot furat din tara asta care nu era saraca, acum e saraca, ca am vandut tot, aur, argint, petrol, gaze, deci au furat smcherii.

| Hammurabi a răspuns:

Furtul e cea mai ușoară metodă de a face bani pentru deștepți.
Pentru proști, e cea mai ușoară metodă de a face pușcărie.
laughing

| Mayhem666 a răspuns:

E ca si cum ai spune "De ce sunt sarac daca tot fur din propria casa?".
Romanii fura tot din Romania, de aia e saraca, nu fura de la alte tari, ca sa aduca inapoi in Romania, si chiar si daca asta ar fi cazul, cantitatea furata ar fi mult prea mica, ca sa faca o diferenta.

| johnnny123 a răspuns:

Dar înțelegi că prin furt nu se creează bani, ci doar se mută dintr-un buzunar în altul?

Țara este săracă tocmai pentru că niște băieți deștepți au pus la punct un sistem în care 18 de milioane de oameni sunt furați în mod constant și fără consecințe de o grupare de câteva mii de oameni.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

România a fost mereu o țară săracă și asta pentru că așa sa dorit de sus.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că nu se fură cu cap.

| chuckmanson a răspuns:

Dorinele ce ai băut/fumat azi?

| tudorvolcano a răspuns:

Pentru că ne furăm unii pe alții, în loc să ne punem pe construit.
Dacă tu ești hoț, vecinul tău e și el hoț, și vă furați unul pe altul, ce ban se face?

Banii se aduc la noi în țară când se fură din străinătate, nu de la noi din țară.

| tudorvolcano a răspuns:

În țări sărace precum Costa Rica, o pâine am auzit de la careva care vine de acolo că ar putea fi cel puțin 15-20 de dolari, o pizza cam 30-50 de dolari.

Mâncarea la noi costă aproape cât în Occident pentru că suntem pe piața liberă europeană, iar ce e în plus la preț e strategia supermarket-urilor pentru a se apăra de inflația RON.
Soluția pentru această problemă este să muncești într-un loc unde este mai multă cerere, și unde salariile sunt mai mari, adică ori în capitală, pe un job bine plătit, ori în Occident.

Este totuși de așteptat ca această migrație a celor din Europa de Est către Occident, împreună cu studenții care deseori studiază înafara locului unde au rezidența principală, să creeze o criză imobiliară în Occident, cum e de altfel SUA, mai ales în New York și în California: salarii de 3000-4000 de dolari, dar chirii de la 3000 și ceva de dolari în sus, adică abia rămâi cu ceva, după ce ai plătit cazarea, și după ai întreținerea, mașina, copiii, etc., și ajungi să te împrumuți să poți plăti chiria.

| Lukasssz a răspuns (pentru tudorvolcano):

Amice aberezi.Esti un habarnist.Chiriile in New York si California nu depasesc 1000-1500 de euro in cartierele decente. Doar in alea de lux ajung 3000 de euro.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu știu exact în ce context vorbim.
Stați acum acolo? Poate ați stat acum câțiva ani? Situația se poate schimba foarte repede în câțiva ani.
Sau poate ați știut de la anunțuri de chirii? Că de la anunț până la negociere, dacă sunt mulți care cer, prețul e ca la licitație, cine dă mai mult, acela obține chiria.
Vedeți pe Quora, și o să vedeți câte răspunsuri diferite aveți pentru prețuri.
https://www.quora.com/What-is-the-average-rent-in-NYC
https://www.quora.com/......-Manhattan

Am spus de la 3000 de euro în sus pentru a GĂSI SIGUR. Se poate și ca cele de sub 1500 să fie țepe.

Am stat + făcut naveta în Olanda timp de 3 ani, și nici acum nu știu care este prețul unei chirii: proprietarul poate cere mii de costuri suplimentare, deși ilegal (dar dacă cineva vrea chirie, nu prea are de ales), deseori apartamentele și camerele la prețuri de până în 1500-2000 de euro se ocupă repede, și e mai mult o loterie când vine vorba de cine găsește chirie, iar camerele de studenți, aproape imposibil.

Știam că New York, fiind deja suprapopulat, și nefiind cel mai bun oraș pentru a construi clădiri noi din cauza spațiului limitat, restricțiilor de construcție, și deja cantitatea de clădiri în New York pune presiune pe insule, care sunt din ce în ce mai expuse riscului de a se scufunda datorită greutății, în special cu creșterea nivelului mării.
https://www.quora.com/......ate-change

Practic, da, sunt un habarnist, poate ai tu relații în New York și în California. Dacă găsești apartamente în cartiere la 1000-1500 de euro/dolari, să-mi spui :))), că e o afacere foarte bună.

| Lukasssz a răspuns (pentru tudorvolcano):

Am rude care au stat si in California si New York laughing.Cei drept nu au stat intr-un cartier de lux, dar nici intr-un cartier de sarantoci.Ce ai cautat tu acolo Manhattan, e cel mai de lux cartier din NYC, deci e normal sa fie chirie si de 3k dolari.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Lukasssz):

Https://www.renthop.com/average-rent-in/new-york-city-ny
Cel mai ieftin cartier din NYC pare a avea chirii de 1700 în medie.
Dar de la 3000 în sus pare să fie norma în mare parte din NYC, pentru un apartament cu o cameră.

Când mă refeream la New York, mă refeream la oraș, la NYC, unde este epicentrul activității economice, nu la statul New York.

Ce e drept, prețurile scad încep să scadă când se ajunge pe continent: Newark, din New Jersey, pare a avea chirii mai ieftine, și e cam la doar 20 de km de NYC, dacă cineva vrea să facă naveta.

| felixf a răspuns:

Cine afirma oficial ca Romania este saraca?