| anonim_4396 a întrebat:

Care windows este mai bun xp sau 7? Care stie as dori sa-mi enumere avantaje si dezavantaje. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| ValyComan a răspuns:

Windows 7 este mult mai bun decât Windows Xp din mai multe puncte de vedere. Unul din avantaje este că Windows 7 se mișcă mult mai repede decât Xp, e mai nou si are alte proformante. Altul este că Windows 7 nu dă atâtea erori precum Xp-ul. La Windows 7 jocurile îți vor merge mai bine, grafica va fi mai bună și mai modernă. Windows 7 are și un aspect mai frumos decât Xp, poți downloada mai repede, nu se mai blochează, doar foarte, foarte rar și multe alte chestii. Singurul dezavantaj este că pentru a putea folosi Windows 7 așa cum trebuie este necesar să ai un calculator(PC) cu o configurație mai bună. Adică Pc-ul să fie mai bun. Deci, prin urmare îți spun sincer, Windows 7 e multa mai bun decât vechiul Xp. Dacă vrei lasă-mi id-ul tău să vorbim, poate te ajut să te hotărăști, să-mi zici ce configurație ai. Ok? Funda?

Alte răspunsuri
15 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Http://laptopnews.ro/de-ce-microsoft-windows-7.html

Recomandam Windows 7! Vezi si de ce! :)

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Am avut ambele si acum am windows 7, e cu mult mai bun si mai preformant.
:
AVANTAJE: mai performant;
are mai multe functii;
e mai rapid;
e mai,, FRUMOS" (din punct de vedere al designului);
exista mai multe programe pentru el decat pentru windows xp.

WINDOWS XP ARE DEZAVANTAJE:
se incarca greu;
da erori destule;
se blocheaza;
nu e asa de interesant;
daca ai mous trebuioe sa il instalezi manual sau un alt device.

| ovidiu8msn a răspuns:

Topul meu: Windows 7 < XP < Windows 7. 64 BIT.

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Va multumesc tuturor, deci windows 7 am sa aleg, va multumesc.

| 4l3x4nd3r a răspuns:

Cel mai bun windows facut vreodata e XP SP3 (service pack 3)
Eu am pe un laptop dual wind(doua windowsuri) :
-win 7 care da multe erori;
-unele jocuri au cerinte mai mici pentru win 7;
-ai securitate mai mare, nu se poate intra de pe xp pe win numai invers de pe win7 pe xp (in caz ca ai retea {cum am eu}).
- win7 merge ceva mai repede de cat xp-ul.
Mentionez ca am win 7 profesional si win sp3 - nu a dat nici o eroare de 1 an si ceva de cand e pe pc;
-merge putin mai greu (cred ca am ceva virusi si de aia ca pe win 7 nu functioneaza toti virusii);
-nu am nici o problema cu el fata de win 7 care cand instalezi jocuri mai vechi da erorr si cand instalezi pe xp nu are nimic;
- si wn 7 parca nu te lasa sa faci ce vrei ca si XP si e enervant ca in fiecare zi spune ca mai are x zile pana la expirare.
XP nu spune numai cu o saptamna inainte...
Daca vrei sa iti formatezi PC-ul eu spun sa folosesti XP care vrei SP2 sau SP3 poate o versiune clin care nu da absolut nici o eroare si la fel de rapid ca si win 7 (Xp mai da ceva erorr dar foarte rar)
SP insemand service pack big grin

Alte răspunsuri
| Tirexator a răspuns:

Ambele sunt bune, daca vrei un pc rapid XP, daca te intereseaza jocurile 7 pentru ca jocurile care vor aparea si unele care exista nu mai accepta win xp. Dar daca ai un pc bun Minim Procesor i3 si 4gb ram win 7 la sigur e cel mai bun.

| HuaweiVisionU8850 a răspuns:

Din cate stiu eu este windowsul xp service pack3 32bit

| HuaweiVisionU8850 a răspuns:

Windows xp sp3 32 bit

| Neniu a răspuns:

Depinde ce calculator ai, daca ai PC an 2009 folosesti windows 7 chiar daca ai placa de baza si video care suporta windos 7, si daca nu are windows 7 ar fi bine sa bagati xp. Eu folosesc xp ca n-am cumparat placi noi dar mie-mi merge. Am 4 gb ram ddr 2 si placa video 1 gb ddt5, daca tu ai cumparat pc nou din an 2010 sau 2012 ar fi bine sa folosesti windows 7, winking si nu baga xp ca nu mai suporta placi noi.

Alte răspunsuri
| bogdan501 a răspuns:

Avantaje xp sp 3
-se instaleaza repede
-merg jocurile care si le permite placa video
-se deschide mai repede decat 7
-nu instalezi drivere
Dezavantaje
-nu e asa frumos ca 7

Win 7
Avantaje
-merge destul de repede

Dezavantaje
-nu se instaleaza repede
-nu merg jocurile care si le permite placa video
-nu se deschide mai repede decat 7
-instalezi drivere

| mihugabriel a răspuns:

Am avut win 7 ultimate dar, mi-am bagat xp si nu prea este mare diferenta intre XP si 7, dar totusi eu iti recomand cel mai bun Windowsul 7.