| ellenushka03 a întrebat:

Seara buna, TPU! Recomandari pentru o scoala buna de soferi in Bucuresti? Nu ma intereseaza pretul, doar calitatea orelor si instructorii sa fie rabdatori. Multumesc!

5 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Ce contează cu cine faci, că oricum prin București se ia într-un singur fel.

| ellenushka03 explică (pentru LoveSleep):

Conteaza atata timp cat chiar vrei sa inveti, ca de-aia platesti orele alea. Stiu ca e mai usor sa dai bani, sa iei permisul foarte usor si sa iesi pe strazi inconstient. Dar asteptam niste raspunsuri de la cineva care n-a facut asta.

| LoveSleep a răspuns (pentru ellenushka03):

Nu am făcut asta, nu sunt din București.
Nu contează, indiferent dacă vrei să înveți sau nu. Am făcut la cel mai bun din orașul meu și m-a ținut peste 3 luni. Și la mine a fost caz fericit. Cu cât instructorul e mai bun, cu atât are mai mulți și cu atât o să fii chemat mai rar. Unde mai pui că mereu "cel mai bun" e supraapreciat și mereu ăștia își dau interesul tot mai puțin, după un anumit timp. În schimb, unul care e decent, o să își dea interesul mai mult și datorită faptului că nu are mulți, o să poți termina într-un timp foarte scurt.
Condusul nu e specializare la locul de bună. Nu contează dacă cel care te învață e bun sau rău. Poți să te duci la unchi'tu și să-l pui să te învețe să conduci, o s-o facă la fel. Poți porni de pe loc într-un singur fel, poți s-o iei la stânga într-un singur fel iar regulile de circulatie se aplică la fel pentru toți. Singurul lucru care contează la școala de șoferi, e timpul în care o termini. Din mai multe motive, cel mai important fiind că totodată, cel mai important aspect la învățatul șofatului e să conduci mult. Tu când o să termini școala de șoferi o să fii "meh". O să faci o grămadă te tâmpenii, mai ales dacă conduci într-un oraș aglomerat. Astea se învață în timp, nu de la instructor. Prin tâmpenii nu mă refer să calci oameni pe trecere, mă refer să treci de intersecția unde trebuia să virezi la stânga, pentru că ai uitat să te încadrezi corespunzător, de exemplu.
Dar să revenim la chestia cu timpul. Cu cât tu conduci mai rar, cu atât te obișnuiești mai greu. De la o ședință de condus la alta, tu n-o să mai știi mare lucru, pentru că o să treacă mai mult timp.
Sfatul meu, e să te duci la cineva la care poți să o termini mai repede, nu la cel mai bun.

În orice caz, depinde de tine, în general, toată chestia cu șofatul se bazează pe cât de bine îți deschizi ochii și pe cât de bine vezi semnele. De instructor nu ține nimic. Poate doar să te ducă prin locuri mai grele. Dar asta îi poți spune tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ami moto sau la Iancu.
Oricum, toate drumurile duc la Dămăroaia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodată la Iancu! Cea mai proastă școală de șoferi posibilă și cu cel mai prost instructor din tot Bucureștiul.