| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea i-mi spune ca parintii trebuie sa munceasca pentru ea ca e datoria lor si ia este majora, are dreptate sau nu?

7 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Legal nu ar mai trebui sa o intretina, dar sufleteste da. Adica daca poate sa faca o facultate sa o ajute pana ce ajunge pe picioarele ei. Acum ea nu poate sa faca din asta, sa o ajute pe viata. Nici parintii nu sunt sclavi laughing. Mai ai grija la gramatica unii fac misto.

| Darkness13 a răspuns:

Nu are! E majora, ce naiba! Sa o ajute da, dar nu sa o intretina! Trebuie sa invete sa se descurce singura!

| hamsterita29 a răspuns:

Parerea mea este ca nu are dreptate deoarece parintii au rolul de a ajuta copiii pana pot sa se descurce singuri, iar sora ta poate sa se descurce. asta nu inseamna ca nu ar putea sa o ajute (cum ar fi bani pentru facultate, chirie, etc.) funda?

| CMilan a răspuns:

îmi*, *ea...
Să mor eu, întreab-o pe bunică-ta chestii din astea, sau direct pe ai tăi.

| hamsterita29 a răspuns (pentru CMilan):

Si ce au "chestiile astea", daca nu vrei sa raspunzi la intrebare, nu raspunde

| CMilan a răspuns (pentru hamsterita29):

Ă, știi că e un Troll, nu? Uită-te peste întrebările acestui individ și vezi...
Pune întrebări gen „Azi mi-am luat pâine. Să mănânc sau nu?" Serios, nu merită.

| mark135 a răspuns:

NU.Datoria unui parinte este de a munci pentru copii pana ajung la majorat cand pot singuri sa inceapa a se mentine. Dupa majorat ii pot ajuta dar nu sunt obligati doar daca are probleme copilul si nu poate munci.A cere ca parintii sa munceasca pentru tine e cea mai mare rusine si da nastere la trantori si de asa ceva societatea nu are nevoie.Deci ar fi cel mai bine sa caute ceva cat de cat sa munceasca nu sa astepte de pe spinarea parintilor.Peste ceva timp parintii nu o sa mai fie si apoi ce va face daca nu se invata cu viata normala...ii va fi foarte greu dupa.