| anonim_4396 a întrebat:

SOS! Am primit pe Instagram de la cineva două poze cu mine editate pornografic.
Oribil! Eu nu am publicat în toți acești ani de internet nici o poză indecentă cu mine sau să trimit la toți bărbații din România pe WhatsApp, Facebook, Instagram...Nimeni nu mi-a făcut așa ceva in acesti ani, s-a întâmplat azi!
Cum aflu cine e sabotorul și dacă a mai creat și publicat așa ceva sau Doamne Ferește, să apară vreun cont pe social media/site cu mizeriile alea de poze și să pună în evidență imaginea mea falsă? Nu vreau să am probleme și în viața reală!

19 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai intreanba-l pe cel care ti le-a trimis. Sa ghicesc ca un photoshop de la de rang 0, unde ti-a decupat capul si la pus pe umerii unei tipe goale?

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Da,editare de felul ăsta, plus într-o poziție cu fundul in sus cu penetrare cu tot! Am aflat și raportat, dar mai mult de atât nu știu.

| minrest a răspuns:

Salut, Mereu; posesia de poze din astea, inclusiv trucate, nu este legala, caci scopul nu poate fi decat santajul; trimiterea lor este hartuire; eu zic sa faci plangere la Politie. O sa determine ei usor cine le-a trimis. Succes.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Știu cine mi-a trimis pe Instagram, însă am raportat deja conținutul și contul. Se mai poate face ceva?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stii ca este un gest ostil (ca doar cunosti persoana) eu zic sa faci plangere.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

E ostil chiar și așa editate în Photoshop!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clar e cineva care vrea sa iti faca rau sau sa se razbune pe tine pentru ceva. Gandeste-te bine la cine ar putea fi.

Ai multi urmaritori pe insta? Ai profilul public sau privat? In cazul in care te urmaresc un numar mic de persoane, ar putea sa fie mai usor de aflat cine ti-a facut o asemenea mizerie. Daca te urmaresc multi oameni nu ai decat sa pui o postare in care sa ii ameninti cu politia, poate se potolesc.
Oricum, e greu sa eviti astfel de chestii. Odata ce ti-ai pus fata pe internet nu mai ai niciun control. Important e ca tu stii adevarul, stii ca nu esti tu in acele poze, ca nu e corpul tau acolo. Sunt doar niste falsuri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Urmăritori multi am pe TikTok, pe Instagram sunt mult mai puțini.

| troleibuz a răspuns:

Ti se vede fata? Daca nu, poti nega.

| SociopatuI a răspuns:

"Nu vreau să am probleme și în viața reală!" - daca par editate, n-ai de ce sa-ti faci griji.

| anonim_4396 explică (pentru SociopatuI):

Sunt editate dar oamenii sunt creduli și imediat vor crede că sunt de fapt o nimfomana.cu acte in regula! Uite într-adevăr, unii oameni chiar sunt împotriva mea la cel mai grav nivel!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nimfomana daca ai fi, asta nu inseamna ca ar trebui sa fi editata cu fundul in sus. Si nici hartuita.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Am dovezile dar nu le pot pune aici. Are o adresă de mail poliția?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Are; au toate sectiile, se gaseste pe net; tot pe net vezi si de ce sectie aprtii. Dar poti sa te duci acolo. Pudoarea ar fi o piedica, doar daca ar fi corpul tau, dar de ce sa fi pudica pentru corpul alteia.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ar avea rost sa le pui aici. Ai pierde si contul.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

'Ai de capul meu, acum am observat mai clar pozele și de fapt...E corpul meu! Am fost filmată sau pozată in timpul actului sexual cu cineva!

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Am fost filmată sau pozată fără să știu! Asta cum o raportez la poliție?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Detinera in sine a pozelor probeaza infractiunea de santaj. Cu atat mai mult ar trebui sa faci plangere.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu as face plangere. Nu ai facut nimic ilegal, tie ti s-a facut ceva ilegal.