| maphiotul a întrebat:

Salut.
Oare care-i faza de nu suport sa imi expun imaginea mea pe site-uri de socializare sau sa trimit cuiva poze cu mine pe whatsapp de exemplu?
Si mai mult decat atat nu suport sa se uite cineva la mine pe strada, in consecință port ochelari negri de soare si caști pe urechi.
Am o problema sau?laughing

17 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca tu nu suporti sa te uiti la propria persoana, e de inteles ca nu doresti nici ca alte sa se uite la tine.Din pacate lumea tot te vede, e de bun simt sa casti ochii pe unde mergi, ca sa nu provoci accidente.laughing

| maphiotul explică (pentru dullcat):

laughing
Dar cine a zis ca eu nu suport sa ma uit la propria persoana?laughing

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Mna, asa am presupus. laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil ești mai introvertit sau ai anxietate sociala ori vreo trauma din copilărie care te face sa te simți judecat pentru orice lucru ai face sau poate nu ai încredere în tine.
Ideea e că oamenii, chiar daca rad de tine sau se dau importanți,o vor face doar atunci, însă, in rest, nimănui nu-i cam pasa de existenta ta, bineînțeles în afara părinților.
Iar atât timp cât te pozezi decent, adică fata filtre aiurea sau din niște poziții aiurea, nu îți zice nimeni nimic.

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Nu stiu ce sa zic.
Nu imi aduc aminte sa fii avut vreo trauma.
Incredere am in mine, nu mi-e rușine cu fața mea, doar ca nu vreau sa se uite cineva la mine si mai ales in ochii mei.
De exemplu am fost de multe ori la nudiști si nu am avut o problema ca se uita cineva la scula mea, dar ochelarii tot nu i-am dat jos laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Înțeleg.Atunci nu știu ce să zic crying

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Am de gand sa merg la un psiholog.
Stiu ca nu o sa schimbe ceva dar vreau sa inteleg de ce si cum.

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

De ce pornești negativ?
Poate se rezolva

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Pentru ca eu cred ca e trasatura genetica.
Si ce e genetic stii bine ca nu se poate schimba.

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu nu, e greșit.
Cum nu poți schimba ce e genetic? Exista gene false, par fals, sâni falși, penis fals laughing
Se poate modela această trăsătură, trebuie și să vrei

| anonim3248 a răspuns:

Chestia cu ochelari de soare o fac și eu de 30 de ani și inclusiv la muncă purtam ochelari de soare.

| maphiotul explică (pentru anonim3248):

Exact.
Dar care e faza?
Ce trasatura de personalitate sau problema reflecta oare?
Si nu arat nici rau deloc sau sa am vreo problema estetica si nici nu is timidlaughing
Si zici ca,, purtai"? nu mai porti?

| anonim3248 a răspuns (pentru maphiotul):

Port și acum la 50 de ani, numai că nu mai muncesc.

| anonim3248 a răspuns (pentru maphiotul):

Când lucrezi cu oameni nu vrei ca să te privească în ochi.

| maphiotul explică (pentru anonim3248):

Intr-adevar am lucrat cam toata viata cu oameni.
Si totusi ma bucur ca mai e cineva ca si mine, adica tu laughing care nu suporti sa se uite cineva in ochii tai laughing
Nu stiu daca e de bine sau de rău, ce sa zic...

| maphiotul explică (pentru anonim3248):

Alti oameni fac tot posibilul, investesc o gramada de bani in imaginea lor, din disperare sa fie priviți.
Eu is exact contrariul laughing

| maphiotul explică (pentru anonim3248):

Stii ce am descoperit in ultima vreme?
in locurile care in general sunt foarte aglomerate, m-am dus la ore atipice.
De exemplu la peco si la spalatoria auto noaptea dupa ora 22.00 sau la kaufland tot asa dupa 8 seara.
Si m-am simtit extraordinar de bine.
Recomand laughing