| StrongHeart a întrebat:

Sper ca nu am gresit categoria.
Ce stiti despre 3d modeling? Cum ajungi sa creezi animatii ca in clipul de mai jos?
Va rog raspundeti, cei care stiti cu ce se mananca

https://www.youtube.com/watch?v=MIcUW9QFMLE

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru animatii de genul acela, Houdini, Maya sunt cam singurele variante.
Maya e mai puternic pe partea de rigging (conexiunile), in timp ce Houdini sta mai bine la capitolul efecte.

Pentru corectie de culoare, poti folosi Houdini, Maya sau Clarries.

Desigur ca si in 3DS Max, Cinema 4D sau Blender poti crea animatii peste medie, dar nu chiar la nivelul celor de mai sus.
Ar mai fi ZBrush si Rhino, dar acestea sunt ceva mai anemice pe partea de animatie.

3DS Max e foarte puternic pe partea de modelare si texturare.
(si fiind produs de aceeasi companie ca si Maya, poti continua lucrul in cel din urma, din cate stiu fuzioneaza perfect).

Arunca un ochi mai jos, daca vrei ceva mai mult decat programele de proiectare recomandate de colegul. Bine ca nu ti-a zis ce animatii misto face el in... Paint. (caci nu mai era prea mult).

https://medium.com/......d173696f2a

https://www.educba.com/maya-vs-3ds-max-vs-blender/

| Dandinelle a răspuns:

Pot face asta in Houdini, Blender, Cinema 4d.
Daca verbi sa incepi de undeva, ia unul dintre programele astea, urmareste tutoriale pe Youtube si apuca-te. Dureaza putin pana-ti obisnuiesti mintea cu setarile din program dar prin practica reusesti.

| StrongHeart explică (pentru Dandinelle):

Crezi ca este si multa programare clasica in spatele acelor animatii?

| Dandinelle a răspuns (pentru StrongHeart):

Este putina programare, daca faci pe partea de jocuri- clar. Ca de obicei ca sa implementezi folosesti unity sau Unreal engine. Dar se poate invata, nu este chiar asa greu, si nici rau sa inveti javascript care este folosit cam in majoritatea aplicatiilor si websiteurilor. Node e ca un fel de Node.js este un mediu open-source si pe diferite platforme cu JavaScript run-time care executa codul JavaScript in afara unui browser.