| inna a întrebat:

Spune-ti si mie un citat preferat, dintr-o carte, zis de un filosof, o fraza dintr-un film, un vers dintr-o poezie, unul gandit de voi.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ionut1980 a răspuns:

Sa fii sigur ca poti invinge pe cineva, sa nu o faci, iar el sa nu stie.(Demnitatea puterii - Marin Preda)

Te du - si acolo la marginea deznadejdii vei regasi speranta. ( Ovidiu )

Succesul inseamna a continua cand ceilalti renunta.
Alvin Sprecht

Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce devin cand
sunt cu tine.

Războiul este masacrul oamenilor care nu se cunosc, în avantajul oamenilor care se cunosc, dar care nu se vor masacra.

Conversatia este de obicei un exercitiu al mintii. Birfa, un exercitiu al limbii.

Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi;
esti intelept daca stii care jumatate!

Nu poti schimba trecutul, dar iti poti nenoroci un prezent linistit ingrijorandu-te despre viitor.

Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate.

Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o persoana esti intreaga lume

Ne trebuie doi ani sa invatam sa vorbim si intreaga viata sa invatam sa tacem.

Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi.

NIMIC NU E IMPOSIBIL. DOAR CA UNELE LUCRURI SUNT MAI PUTIN PROBABILE DECAT ALTELE.

Omul este cea mai mare greseala a Universului, poate doar cea mai frumoasa. (... asta imi apartine )

19 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

"Freedom is only a hallucination that waits at the edge of the places you go when you dream"
Ii un vers dintr'o piesa...nu ii preferatul meu dar e dragut...nu cred ca am un citat preferat... daca vrei iti dau agenda mea cu citate ca toate imi plac laughing

| xibalba a răspuns:

Adio renuntarii. Evident, Cioran.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Citatul meu preferat este: i will study and get ready, and perhaps my chance will come (Abraham Lincoln) happy

| thehope a răspuns:

"Traiesc, fara sa traiesc in mine." (Alejo Carpentier - ritualul primaverii)
"Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole. Altul - de a crede ca totul este un miracol." (Albert Einstein)
"Dragostea este asemenea vantului... o simti dar nu o poti vedea." (A walk to remember)
"Ce-ti pasa tie chip de lut/Dac-oi fi eu sau altul" (Luceafarul - Eminescu)
Si replica mea -Un zambet fortat poate durea mai mult decat zeci de lacrimi.-

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Iti spun ce mi-a venit in gand acum

As vrea sa pot schimba totul dar e prea tarziu
Trecutul nu va mai reveni
..Este prea tarziu
As fi vrut sa pot schimba multe

big grinbig grinbig grinbig grin

| JoJo a răspuns:

Niste citate celebre...preferatele melebig grin

Scopul unei glume nu este de a degrada fiinta umana, ci doar sa-i reaminteasca ca este deja degradata." [George Orwell]
"Lacrimile sunt cuvintele pe care inima nu le poate exprima"
"Loneliness and feeling of being unwanted is the most terrible poverty"
"Cand eram mic... vroiam sa ma fac Dumnezeu. Dar nu realizam cat de greu este sa iubesti si sa fii intotdeauna singur."
"Smile, even if it`s a sad smile, because sadder than a sad smile is the sadness of not knowing how to smile."
"Modestia este singura stralucire pe care ne este ingaduit sa o adaugam gloriei"
"Un optimist vede deja cicatricea de deasupra ranii.Pesimistul inca vede rana sub cicatrice." [Ernst Schroder]
"Ce este un pesimist? Un optimist bine informat" [Grigore Moisil]
"Sa nu-ti fie frica de perfectiune.Niciodata nu o sa o atingi." [Salvador Dali]
"J'y suis, j'y reste!" (Aici sunt, aici raman!)
"A fi dezamagit este un lucru, a fi descurajat este altul." [Tennessee Williams]
"E o mare primejdie sa ajungi a fi multumit de tine insuti." [Nicolae Iorga]
"La inceput a fost creata Lumea.Asta trebuie sa-i fi scos din sarite pe oameni, din moment ce, de atunci incoace, nu se mai gandesc decat cum sa o distruga."
"Numai dupa invidia altora iti dai seama de adevarata ta valoare." [Tudor Musatescu]
"A castiga fara a risca este precum victoria fara glorie." [Pierre Corneille]
"A spune ca îngerii nu exista pentru ca nu se vad e la fel de neinteligent cu a spune ca plantele nu exista pentru ca nu raspund la "buna ziua"." [Andrei Plesu]
"Îngerii sunt spirite înaripate prietene cu spiritul tau înaripat." [Ioan Gyuri Pascu]
"When i will be older and my little girl will ask me who was my first love, I don`t want to have to pull out the old photo album... I wish to be able to point across the room and say her:"He is sitting right over there"
"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun." [Arthur Schopenhauer]happy

| JoJo a răspuns:

Dia...nu am cautat mult pe net:-si
le aveam in Pc...de mai demult.Am mai multe crede-ma, astea erau cele mai dragutehappy

| dynasmile21 a răspuns:

"cine crede-n zbor e stapan peste zare." L. Blaga

| Crs a răspuns:

Nu exista barbat care sa nu insele, dar nici femeie care sa nu i-o intoarca. happy

| D-Anna a răspuns:

Iui JoJo cat ai cautat pe netlaughing:O:?
by me"eu m-am nascut pe pamant m-am nascut ca sa cant"
nichita stanescu "ploua infernal..si noi ne iubeam"
"iubesc sa te iubesc" nu stiu cine a zislaughing
"avem timp sa..."octavian paler
"te uita cum ninge decembre..."bacovia:X

| D-Anna a răspuns:

Oki jojo sunt fumoase oricumtongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu zice "hop!" pana nu sari gardu'. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iti spun si eu cateva. imi apartin, nu sunt luate din carti:
Nu uita niciodata de unde ai plecat! Doar asa iti vei da seama cat de departe ai ajuns!
Daca ii vorbesti urat unei fete sau ii dai bani inainte sa inceapa sa se indragosteasca de tine vei pierde orice sansa la ea!
Ai intotdeauna incredere in tine! Esti ceea ce crezi ca esti!
Nu uita niciodata sa visezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, stai sa-mi dreg glasul sa sune mai frumos: "imi place Sylver" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit si melodia
http://www.youtube.com/watch?v=otRnb4DJQXI&feature=related

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata citatul meu preferat, inca netiparit -dar nu e timpul pierdut-, rostit de un intelept. anonim -pentru. voi, dar cunoscut mie si pe care-l consider "filozof din popor"-, citat care ar putea, oricand, sa devina "fraza-cheie" a unui scenariu de film sau, de ce nu?, un haiku., dar care -marturisesc- mi-ar fi placut sa fie gandit de mine :
"Un surd a auzit ca un mut a spus cum un chior a vazut pe un schiop alergand dup'un iepure mort!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa traiesti pana-oi muri.sa mori cand ti-o veni sorocul. SATRA cu svetlana toma in rolul Radei. 1972 parca.sa--l vezi. e un film minunat.tot in filmul asta, intreaba o tiganca pe Luicu Zobar; .sunt frumoasa? da. ca clipa mortii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Special, 4_crystinutsa: femeia are dreptul sa spuna. ori-ce! dar si barbatul... are dreptul sa nu creada nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca oamenii vor fii mai intelegatori Dumnezeu ne va ajuta mai mult...