| sabin89 a întrebat:

Spunem "Înşală", dar spunem "trişează". Ce regulă este aici? Când se pune un "e" înaintea lui "a" şi când nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://anaarecarti.ro/main/cum-este-corect-insala-sau-inseala/
Aici zice ceva de litera ș si ce urmeaza dupa ea.

Iar aici explica ceva de conjugarea intai.
https://cum-se-scrie.ro/intrebari/cum-este-corect-triseaza-sau-trisaza/

Pe cand aici explica si mai clar pentru amandoua:
https://diacritica.wordpress.com/......-triseaza/

Imi pare rau, dar nu pot sa ofer decat documentatie happy Nu am eu mare treaba cu gramatica limbii romane, la modul atat de serios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru funda! happy

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Avec plaisir happy

7 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Nu e nicio regulă. Sunt cuvinte diferite, se scriu diferit. Doar pentru că sunt sinonime nu înseamnă că trebuie să urmeze aceleași reguli in ceea ce privește construcția lor. Complet nu seamănă cu exhaustiv, dar înseamnă același lucru

| sabin89 explică (pentru VoidEternal):

Interesant!
"A înşela" îl pierde pe "e" care devine "a" = înşală (deci nu înşeală).
"A trişa" nu-l conţine pe "e", în schimb îl primeşte = "trişează" (deci nu trişază)

| 1997onur a răspuns:

Tot ce am înțeles din asta și ce ai spus este este faptul dacă a înșelată el este corect? Sau greșesc undeva?

Pai dacă înșeli este clar de fapt este atâta de clar ca nu mai știu cum sa explix o data ce ai înșelat un om ce te iubește cu adevărat ce și-ar dar și inima pentru tine care ss uita cu toată dar cu toată inima la tine și tot sufletul cu adevărat este clar ca acel om nu simțea nimic pentru tine era zero de la bun început și orice ai fi făcut și spun tot zero rămâneai de asta se ajunge la înșelată și mult mult mai multe

Când iubește cu adevărat nu ai cum sa înșeli chiar nu ai cum nu poți e prea greu și prea mult sa pot explica sa spun ceva de ce nu ai cum sa înșeli dacă iubește cu adevărat e și al dreacu de urâta ca ai blocaje urate și astea te rupe pe interior vrei sa zici nu poți laughing) vrei sa spui ceva nu poți laughing) și mori pe Interior de nervi și oftica ca vrei sa spun da nu poți e al dracu de urat și greu și te sufoci te mănâncă rău pe interior dupa aia îți revi est gata sa spui totul ești bomba gata nimeni nu-i gata tine laughing) și chiar când sa spui sa vrei sa spui ce simțit cu adevărat booooom o iei de la capăt (

| DonEduardo a răspuns (pentru 1997onur):

Esti complet pe langa, fratele meu.

| 1997onur a răspuns (pentru DonEduardo):

Chiar nu am înțeles bro -_-