| jouly a întrebat:

Spuneti-mi si mie animalele din padurile de foioase, savanele, stepele tropicale, deserturile din America FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Paduri de foioase: lupul, vulpea, căprioara, mistreţul, jderul, veveriţa, pisica sălbatică, sturzul, mierla, cucul, ciocănitoarea, sticletele.
- paduri de stejari -arici, caprioara, broască brună, brotăcel, şopârlă, şarpe, cuc, lup, vulpe, viermi, radasca, păianjeni, melci, insecte, etc.
-paduri de fag - ciocanitoare, gaiţă, huhurez, cerb, urs brun, jder, râs, veveriţă, mistret, pisică salbatică, insecte (cărăbuş de pădure, croitorul fagului)
- paduri de molid - şopârlă de munte, năpârcă, piţigoi de brădet, cocoş de munte, ciocănitoare, veveriţă, jder, mierlă, omidă, viespe, etc.
Savanele: girafe, elefanti, rinoceri negri, antilope kudu, gazele, lei, leoparzi, gheparzi, cainii salbatici africani, hiena, vipera, pitonul, acvila, vulturul, etc
Stepele tropicale: În stepe sunt comune rozătoarele şi ierbivorele, diverse specii de antilope, cai sălbatici şi cămila cu două cocoaşe; dintre păsări se remarcă dropia.În Asia de Est, componentă şi ea a regiunii biogeografice palearctice, fauna este originală, cu tigrii siberieni, ursul panda uriaş (în munţii din estul Tibetului). Animalul specific Asiei este dromaderul, originar fiind din stepele din jurul Mării Caspice. În India, fauna este în cea mai mare parte tropicală şi se aseamănă cu cea a Africii. Se întalneşte: leul (în peninsula Kathiawar şi sud-estul Iranului), tigrul (arhipelagul indonezian), şacalii şi hienele (India). Maimuţele specifice sunt gibonul (prezent în nord-estul Indiei şi în Myanmar) şi urangutanul (prezent în insulele Sumatera şi Borneo).
Deserturi: Fauna este foarte săracă: scorpioni, şopârle, vulpi de deşert, struţi, camila, lama, mangusta.

5 răspunsuri:
| HurremSultan a răspuns:

Avane: rinocer, antilope, elefanti, girafe
padurile de foioase: broască, brotăcel, șopârlă, șarpe, cuc, lup, vulpe
deserturi:reptile, insecte, arthropode, scorpioni, păianjeni, gazele, dromaderi, cămile. Fundissssa?happypuppy dog eyes

Răspuns utilizator avertizat
| Omulbagacios a răspuns:

Paduri de foioase: lupul, vulpea, căprioara, mistreţul, jderul, veveriţa, pisica sălbatică, sturzul, mierla, cucul, ciocănitoarea, sticletele.
- paduri de stejari -arici, caprioara, broască brună, brotăcel, şopârlă, şarpe, cuc, lup, vulpe, viermi, radasca, păianjeni, melci, insecte, etc.
-paduri de fag - ciocanitoare, gaiţă, huhurez, cerb, urs brun, jder, râs, veveriţă, mistret, pisică salbatică, insecte (cărăbuş de pădure, croitorul fagului)
- paduri de molid - şopârlă de munte, năpârcă, piţigoi de brădet, cocoş de munte, ciocănitoare, veveriţă, jder, mierlă, omidă, viespe, etc.
Savanele: girafe, elefanti, rinoceri negri, antilope kudu, gazele, lei, leoparzi, gheparzi, cainii salbatici africani, hiena, vipera, pitonul, acvila, vulturul, etc
Stepele tropicale: În stepe sunt comune rozătoarele şi ierbivorele, diverse specii de antilope, cai sălbatici şi cămila cu două cocoaşe; dintre păsări se remarcă dropia.În Asia de Est, componentă şi ea a regiunii biogeografice palearctice, fauna este originală, cu tigrii siberieni, ursul panda uriaş (în munţii din estul Tibetului). Animalul specific Asiei este dromaderul, originar fiind din stepele din jurul Mării Caspice. În India, fauna este în cea mai mare parte tropicală şi se aseamănă cu cea a Africii. Se întalneşte: leul (în peninsula Kathiawar şi sud-estul Iranului), tigrul (arhipelagul indonezian), şacalii şi hienele (India). Maimuţele specifice sunt gibonul (prezent în nord-estul Indiei şi în Myanmar) şi urangutanul (prezent în insulele Sumatera şi Borneo).
Deserturi: Fauna este foarte săracă: scorpioni, şopârle, vulpi de deşert, struţi, camila, lama, mangusta.

| Borcos_Aurel_1967 a răspuns:

Animale domestice cal vaca caine pisica capra oaie iepure porumbel porc ....etc

| Rapsodie a răspuns:

Savane: rinocer, antilope, elefanti, girafe
padurile de foioase: broască, brotăcel, șopârlă, șarpe, cuc, lup, vulpe
deserturi:reptile, insecte, arthropode, scorpioni, păianjeni, gazele, dromaderi, cămile.