| PandaLove a întrebat:

Spuneti-mi va rog citeva profesii legate de chimie. Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! daca iti place chimia si vrei sa urmezi o facultate bazata pe aceasta materie si, ulterior, o profesie pe baza acesteia, opteaza pentru Medicina sau Farmacie. Sunt facultati de viitor si se bazeaza pe chimie, chiar si testul de admitere dandu-se tot din aceasta materie(pentru Medicina, iti trebuie sa stii si anatomie, ca sa cunosti foarte bine corpul uman). Ai mai putea opta si pentru Facultatea de Chimie, in urma careia poti deveni profesor de chimie in invatamantul preuniversitar/ universitar, inginer chimist sau sa faci cercetare in domeniul chimiei. Suicces si construieste-ti cariera bazandu-te pe ce iti place, in domeniul in care ai inclinatie cu adevarat!

1 răspuns:
| Quanah a răspuns:

Farmacist, profesor.