| Clumsiii ™ a întrebat:

Stie careva cum se schimba anotimpurile pe Terra si carui fapt se datoreaza acest fenomen? Dau fundita.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Miscarea de revolutie a Pamantului in jurul Soarelui schimba anotimpurile, vara suntem mai aproape de Soare si de aceea este cald, pe cand iarna suntem mai departe, iar primavara si toamna suntem la distante egale, de acolo vine si numele de Echinoctiu, ca ziua este egala cu noaptea happy

| Dan a răspuns:

Se datoreste curentilor de aer care s-au dereglat si inversarii polilor.Sunt doua anotimpuri in secolul nostru, vara si iarna.

| gabitsa a răspuns:

Se datoreaza miscarii de revolutie a Pamantului in urma careia se formeaza si cele 5 zone de caldura! Daca vrei sa stii mai multe cauta pe Google despre aceasta miscare!