| mefree2fly a întrebat:

Stie cineva care a fost ultima medie la Universitatea Transilvania, Psihologie? Se intra cu media de la bac? Sau se da examen de admitere?

11 răspunsuri:
| adrianc2007 a răspuns:

Pentru anul universitar in curs (2012-2013) :
Concurs pe bază de dosar:
• În ordinea descrescătoare a mediei obţinute la
examenul de bacalaureat.
• La medii egale, departajarea se face în funcţie de
nota obţinută la examenul de bacalaureat la proba
de Limba şi literatura română;
Iar in legatura cu ultima medie de admitere iti dau un link : http://www.unitbv.ro/......r%202.pdf, si aici gasesti ultimile medii de admitere la toate specializarile Universitatii Transilvania, printre care si psihologie si stiintele educatiei.

| mefree2fly explică (pentru adrianc2007):

Nu merge linkul, da mersi oricum :*

| adrianc2007 a răspuns (pentru mefree2fly):

Tostusi ca sa-ti pot fi de folos pan la capat iti zic eu mediile.
Pentru anul 2012-2013, la specializarea Psihologie au fost 100 de locuri, din care 24 bugetate, iar media maxima de admitere a fost 9, 65, in timp ce cea minima a fost 6, 06.

| mefree2fly explică (pentru adrianc2007):

La buget a fost media intre 9, 65 si 6, 06, sau la buget a fost 9, 65 si la taxa 6, 06?

| adrianc2007 a răspuns (pentru mefree2fly):

Nu. Deci, dupa cum am inteles eu din tabelul de pe site-ul lor, ultima medie a fost 6, 06, si aici vorbim despre taxa (adica ultimul student care a intrat a avut 6, 06 si implicit a intrat la taxa) si cu 9, 65 a intrat un student care a avut media cea mai mare de admitere. Nu am gasit o situatie exacta privind ultima media de la buget, dar daca aflu iti spun.

| adrianc2007 a răspuns (pentru mefree2fly):

Am mai cautat putin, si din cate am vazut ultima medie la buget, a fost 8, 88. Sper sa-ti fie de folos.

| mefree2fly explică (pentru adrianc2007):

Am inteles acum. Multumesc mult pentru ajutor! happy

| JoulieT a răspuns:

Mai vrei sa dai la psihologie?

| mefree2fly explică (pentru JoulieT):

Da, de ce?

| JoulieT a răspuns (pentru mefree2fly):

Stii cumva in ce consta admiterea de anul acesta la psiho pedagogie [tot Transilvania Bv]?

| mefree2fly explică (pentru JoulieT):

Din cate stiu eu, se intra pe baza de dosar, in ordinea descrescatoare a mediei obtinute la bac, si daca sunt medii egale, departajarea se face in functie de nota obtinuta la romana happy