| lifeistough a întrebat:

Stiti cum se spune la televizor sa bem minim 2 litri de apa pe zi; eu cred ca e o minciuna gogonata pentru a se vinde apa plata si minerala si de fapt suprasolicitezi rinichii deoarece corpul iti spune cand ti-e sete; eu de exemplu beau 2 litri de suc la 2 zile-nu suport apa minerala si plata! Voi ce parere aveti si cati litri beti pe zi?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu beau mai tot timpul (mereu mi-e sete), peste 2L de apa pe zi + sucuri, cafea... Eu cred ca totusi trebuie sa bem cat mai multe lichide, doar nu sunt tampiti toti doctori si nutritionisti...winking Faptul ca bei doar 1L de suc pe zi nu mi se pare deloc OK. Consulta si un specialist si iti va confirma acest lucru. Organizmul nostru este format 80% din apa si daca n-o sa-l incarcam cu "benzina", n-o sa aiba de unde sa-si recapete fortele, sa se alimenteze si in timp te vei confrunta cu niste consecinte foarte grave. Bafta si multa sanatate!winking happy

| Elena1234456 a răspuns:

Nu e bine sa bei mult suc pentru ca (virgula) contine foarte mult zahar, eu beau vreo 1-1, 5 l de apa plata pe zi si ma simt foarte bine.

| darrio2007 a răspuns:

Bea si tu apa de la robinet.In reclame nu precizeaza ce fel de apa sa bei? Nu beau chiar 2 litri de apa pe zi pentru ca mai beau si bere.

Răspuns utilizator avertizat
| mhg a răspuns:

Am observat ca mai nou pe unele programe spun doar "2 litri de lichide" fara sa precizeze apa. Eu cred ca beau mai mult cola decat apa pe zi, desi stiu ca nu-i bine, dar asta e.

| loredana2012 a răspuns:

Cam un litru jumate pe zi

| camellia a răspuns:

Apa de la robinet nu e deloc sanatoasa, nu beau nici plata nici minerala. Beau apa de izvor si nu cum zic astia sa bem 2 litri. Daca beau un litru pe zi e binelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, vrajeli de marketing. Nu am contorizat, dar cred ca in jur de 0. 80 l pe zi. Asta fiind maximul, intr-o zi normala. Daca punem si bereaaaaa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sol, nu mai incerca niciodata sa eviti cacofonia prin interpunerea unei virgule intre cele doua cuvinte, asta e o aberatie din popor si risti sa pari si mai penibil folosindu-te de ea.