| Pamflezistul a întrebat:

Ştiţi poezia "Cutremur" compusă de Adrian Păunescu în direct, la Realitatea TV, cu ocazia cutremurului din 25 aprilie 2009? Vă invit s-o citiţi la mine. Plus răspunsul meu pentru maestru, cu ocazia cutremurului de azi. :)) http://www.alinfarcas.ro/2009/08/05/lui-paunescu-de-cutr emur/ Păreri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca a fost compusa pe loc, in fata camerelor de luat vederi? Daca poeziile altora erau generate de trairi, sentimente si idei fulgeratoare, ale lui sunt generate de reactiile naturii... f tare..."poiete"! :-P
Adrian Paunescu... poet contextual... n-am vazut emisiunea, dar cum s-a gandit el la nimicnicie in fata vointei naturii! Sublim! Dar...pare mai degraba parere de rau si disperarea despartirii de tot ce-i material, "pipaibil cu mana"!(Un fel de " Foaie verde vantu'... unde-mi este contul'!)
Trebuie sa-i fie amintita misiunea poetic-militanto-comunisto-mitocanista, desi, din punctul asta de vedere, pare ca are memoria destul de ocupata cu altele... e un personaj ipocrit, destul de cameleonic si destul de tarator ca sa ignore gesturile slugarnice pe care le-a comis!
Imi place ca pastrezi nota poemului declamat de AP, iar ironia ar trebui s-o simta exact in locul unde te doare cand n-ai nimic!
Ar trebui gasita o formula de diseminare- si alta decat internetul, ca strigatul sa se auda mai bine!
Multumim!

7 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Imi place mai mult scriitura ta, decat cea a lui Paunescu...Niciodata nu-l citesc.il prefer pe M. Ghinescu, decat pe nea`Adi.
De ce nu scoti o carte, daca n-ai scos deja... Poate peste vreo 2 ani, vei aparea in gazeta. Jos, la rubrica "Hai sa ne mai amuzam"... Dar ce bazaconez eu aici. ce 2 ani? poate peste cateva luni, la cum le "jonglezi"... rolling on the floor

| SweetCandy a răspuns:

U oricum esti fff simpatic asa ca normal imi place si poezia k doar m-ai sfatuit u sa o citesc!big grin

| MisterKat a răspuns:

Nu imi place ceea ce scrie domnul Adrian Paunescu. In schimb site-ul tau este bestial! Atata umor. rar am intalnit! Felicitari!

| mircea a răspuns:

Nu prea pricep ce "vrea" intrebarea. Se stie ca poetistul Paunescu are limba numai cicatrici si vanatai de la "secera si ciocanul", dar rima e tare, nu? Stiam. Incearca abordarea unor subiecte cu mai putine "bataturi "! Imi permit sa-ti fac o sugestie. Poti sa scoti ceva care sa se numeasca poate "Javra si zgarda" si care sa lege cumva politicianul-baiat destept de scaunul din parlament de care s-a lipit si care sa ne explice cum se chinuie el saracul sa suporte acel scaun (zgarda!) si cum, cu timpul il doare din ce in ce mai tare partea in contact cu scaunul...

| silvio a răspuns:

Salut, frumos raspuns, ti-am dat si niste "palme" pe site happy

...silvio, fan site alinfarcas.ro/pamflezistul

| machupicchu a răspuns:

Cum esti un om de litere, nu cred ca nu ii poti recunoaste valoarea lui A.Paunescu, sau lui M. Dinescu. Ar fi posibil sa nu reacunosti valoarea acestora, numai in cazul in care nu poti face abstractie de omul M. D. Si A. P., conditie imperios necesara.
Cu scuzele de rigoare...

| Pamflezistul explică:

@cami - Merci de raspuns si de incredere. Spre "acolo" privesc si eu... pagini de ziar, carte...
@danielbv - Merci!
@sweetcandy - laughing) Iar tu esti o draguta care da raspunsuri nemaipomenite!
@silvio - Si acolo, ca si aici... multumesc! Te mai astept.
@Dmonik - Poetul Paunescu are by defaul dureri in zona aia spre care trimiteai sageata pamfleziei mele. Si cred ca din cauza durerilor actuale s-ar putea sa nu sesizeze si simta varful sagetii. big grin
@mircea - Merci de idee! O fabula... hmmm, n-am prea scris fabule, dar merita incercat.winking