| lari1356 a întrebat:

Stiu ca pare o intrebare tampita dar, ce e ala marinar... cu ce se ocupa pe corabie?

1 răspuns:
| FashionKitty a răspuns:

Marinarul lucreaza la bordul navelor si al vapoarelor, fie în sala masinilor, fie pe punte sau în cambuza, deci e practic un membru al echipajului.
Pe un site zicea asa: " Activitatea desfasurata depinde de locul de munca de pe nava; munca este predominant munca manuala si de întretinere. Un marinar din sala masinilor va avea de lucru mai mult cu operarea motoarelor si a altor parti mecanice ale navei, în timp ce marinarul de la bucatarie va fi angajat mai ales în pregatirea si servirea mesei pentru ceilalti membri ai echipajului. Toti marinarii sunt instruiti si trebuie sa cunoasca si sa foloseasca echipamentele de paza contra incendiilor aflate la bordul navei. Marinarii de punte lucreaza în general cu încarcaturi, ajuta la încarcare si descarcare, îndeplinesc si alte sarcini cum sunt servicii de cart pe punte în timpul traficului pe mare, sau servicii de asistare la acostarea si dezlegarea navei de la cheu sau doc."