| Ana7807820 a întrebat:

Stiu ca se spune ca masturbarea si sexul sunt benefice organismului, dar nimeni nu si-a pus vreodata intrebarea
"daca sexul si autosatisfacerea sunt pacate?"
Adica mi se pare ca traim intr-o minciuna totala. La inceput trebuiau sa fie doar Adam si Eva, dar au fost ademeniti de Satana sa manance din fructul interzis. Apoi au fost PEDEPSITI de Dumnezeu si s-au cuplat.
Cateva sute sau mii de ani mai tarziu, fecioara Maria este "insamantata" de Duhul Sfant si il naste pe Iisus la doar 15 ani.
Da, am ganduri stupide in minte, insa am multe dileme.
Daca tot ce facem noi acum e gresit?
Si nu, nu vreau copy paste din Biblie, vreau niste raspunsuri cat de cat, desi am prezentat o varza mare.

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Chiar dacă am lua Biblia de bună, poţi observa că însuşi Dumnezeu le-a spus să se cupleze. Ce altceva ar putea însemna cuvintele "creşteţi, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul"? Şi asta le-a spus de la bun început, înainte ca ei să fi mâncat din fructul oprit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De ce te mai gandesti la idioteniile din Biblie, daca te duce mintea sa realizezi ca nu au pic de logica?

| LPCTSTR a răspuns:

Religiile sunt armele proștilor, a ipocriților.
Degeaba te certi cu ele, singurul scop este de-ai da omului ceva de facut, ceva la care sa se gandesca.
Mai vrei altceva?

| mentholinks a răspuns:

Cum nu si-a pus nimeni inrebarea? In fiecare zi apare cel putin o intrebare pe TPU despre daca astea sunt pacate sau nu?

| Justme1997 a răspuns:

Statul pe net e un pacat, orice faci pentru tine in afara proslavirii domnului e pacat, stai si citeste Biblia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu i-a facut pe adam și pe eva, pentru a fi practic aproape niște "zeii" (nemuritorii) daca ma pot exprima așa, nu e neaparat ceva greșit sa ai relații la 15-16 ani de exemplu pe vremurii oamenii se casatoreau relativ destul de devreme, Biblia e greu de înțeles eu am încercat sa o fac dar n-am reușit.

Pacatul a existat și în vremurile alea, doar ca acum e la o scara mult mai mare.

| Ana7807820 explică:

Nu am zis nimic de asta, deci de ce aduci vorba?
Nu vreau sa ma cert, dar daca vrei doar sa aduci in vorba alte chestii, mai bine nu imi mai citeai intrebarea si nu veneai aici daca o considerai stupida.