| BigV a întrebat:

Sunt banii totul sau trebuie sa ne bucuram din lucrurile marunte? Va intreb deoarece cunosc oameni la care "un cuvant din trei e bani" si niciodata nu sunt fericiti desi conduc doar Mercedes si stau doar in vile. Voi credeti in Dumnezeu?!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Un proverb roman(adica din vechime) spune:"Fericit cel ce se multumeste cu mai putin decat are". Sau la noi este proverbul "Banii nu aduc fericirea". Pentru cei care strangerea banilor este o lacomie, oricati bani ar avea ei nu sunt fericiti pentru ca vor mai mult!

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Dintr-un total de 100% personal as aprecia cam 70% banii.Restul ar fi in proportii egale:sanatate, iubire si hai sa zic si fericire desioh go on
Banii sunt importanti insa nu pentru extravagante.Pentru o viata modesta
Nu cred in Dumnezeu, cred in ce reprezinta El pentru oameni

| foxi a răspuns:

Banii sunt necesari, dar nu reprezinta totul! da cred intr-o forta creatoare

| BigV explică:

Mi-am ridicat problema legata de existenta lui Dumnezeu, dupa ce o prietena buna de familie care nu credea in Dumnezeu a inceput sa se simta ciudat. Se simtea urmarita mereu chiar si in intimitatea casei sale. Intr-o noapte(pe la vreo 3 - 4 ) s-a trezit din somn si camera in care dormea era distrusa,, sotul ei era si el acasa, asa ca nu se poate ridica problema unui jaf sau mai stiu eu ce fel de hartuire... Dupa ce am trecut si eu pe acolo si am simtit ce atmosfera rece era in casa(ca si cum cineva vroia sa plec si sa nu ma uit la ei ca la niste nebuni) am inceput sa cred si eu in existenta Domnului, pana, acum eu credeam ca e doar manipulare in masa!

| Kyzz a răspuns:

Parerea mea este ca nu conteaza banii atat de mult. poti fi fericit si fara bani.si daca ai bani nu inseamna ca esti fericit

Răspuns utilizator avertizat