| PsyhoChild a întrebat:

Care credeti ca este scopul vietii? Eu cred ca in viata trebuie sa ne bucuram la maxim de ea si sa fim fericiti.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Este ce vrei tu sa fie.
Unii vor sa ajunga faimosi, altii vor sa aiba liniste si o familie fericita, altii vor sa fie independenti si sa se distreze sau chiar sa faca un bine celor din jur.

Multi considera ca principalul obiectiv este continuarea speciei.
Da, este si asta un obiectiv dar pana la urma nu iti impune nimeni asta. Fiecare decide cum isi investeste resursele si asta include si viata ta.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa e, ca nu stii ce isi aduce ziua de maine

| Drimmero a răspuns:

Singur ti-ai dat raspunsul+ fa-ti un rost.

| Freya1 a răspuns:

Sa fi cineva.
Sa iti faci viata asa cum ti-o doresti si cu cine ti-o doresti.Sa traiesti cum iti place sa iti creezi o familie pentru a da o sansa si altora (copiilor) sa poata sa faca asta.

| AC4S4 a răspuns:

Eclesiastul 12:13 - "Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om"

| AC4S4 a răspuns (pentru AC4S4):

Fiecare om trebuie să-L slujească pe Dumnezeu, ăsta e scopul său. Nici celelalte lucruri nu sunt rele (carieră, familie, casă, etc.), dar scopul principal este slujirea pentru Dumnezeu.

Nu înțeleg de ce mi-ai dat nefolositor. Doar ne-ai întrebat ce credem.

| eckblume a răspuns:

Doua variante pot fi : sa afli pentru ce traiesti si sa cauti sa intelegi ceea ce este in jurul tau.

| SporeBox a răspuns:

Pai inca nu se stie. Sunt tot felul de teorii care sustin scopul vietii cum ar fi: sa fi fericit indiferent de ce trebuie sa faci altor persoane, sa il slujesti pe Dumnezeu, sa fi sigur ca tot ce vezi exista (sunt niste oameni care zic ca daca ai vazut un copac de ex nu poti sa spui ca exista decat daca il atingi iar el isi opreste existenta cand nu il mai atingi) etc. Dar daca chiar esti curios cauta video-uri pe Youtube

| EmmaTl a răspuns:

Scopul vietii este diferit si variaza de la individ la individ, insa ce iti pot spune sigur, este acela de a ne indeplini toate idealurile si de a depasi orizonturile. Unii oameni cresc in medii defavorizate, iar dorinta lor e sa isi depaseasca conditia, sa arata ca oricine poate face lucruri mari. Alte persoane cresc presate si duc lipsa de neincredere din partea persoanelor dragi, dorinta lor fiind sa reuseaca ceva maret, sa ajunga cat mai sus si sa demoleze toate indoielile la care au fost supusi. De cele mai multe ori, scopul nostru in viata variaza in functie de perioada vietii. Cu cat crestem, cu atat valorificam lucrurile mici. Cand suntem tineri ne zbatem pentru carieri, bani, situatie materiala, un viitor mai exact, ignorand gasirea persoanelor care sa ne fie alaturi indiferent de situatie. Trecand timpul, incepem sa cautam un suflet care sa ne fie partener de drum. Un suflet pentru suflet.
Se spune ca in general scopul e sa iti faci o familie, sa cresti copii. Ca asta e misiune noastra. Insa suntem intr-un timp in care nu mai suntem ingraditi decat de insecuritati, nu si de imposibilitati. Iar acum, daca avem o povara pe suflet, devenim niste morti vii. Nu punem face nimic daca nu suntem impliniti sufleteste. Iar acum, ce facem, facem pentru noi. Ne place sa stim ca suntem placuti de cineva, ca persoane. Ne place sa stim ca munca facuta cu mainile si minte noastra. Ideal pentru scopul vietii, este sa lasam ceva in urma noastra, sa murim doar fizic, insa sa isi aminteasca mereu cineva de ceea ce am facut noi, asa ramanem nemuritori. Putem descoperi ceva ce va dezvolta alte generatii. Ceva ce va revolutiona. Nu stiu. Aceasta a fost parerea mea. Sper ca te-am ajutat.