| anca_2642 a întrebat:

Sunt clasa a 7-a. Va rog sa imi ziceti ce sa citesc? Sau mai bine zis, de ce carte sa ma apuc?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Ionel Teodoreanu-La Medeleni, Charles Dickens-Oliver Twist, Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Harriet Beecher Stowe-Coliba unchiului Tom sau, dintre cele apărute mai de curând, genul fantasy, seria Tara Duncan de Sophie Audouin-Mamikonian, Bufniţa-Carl Hiaasen(foarte amuzantă), cărţile din seria Gossip Girl...depinde ce gen îţi place.

37 răspunsuri:
| Dayanalovemuzik96 a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a 7-a si pe mine m-a fascinat extrem de mult cartea Twilight(Amurg)pentru ca te tine in suspans si apoi totul iasa la iveala porblemele continua si tot apar:*:*:*:*:*happyhappyhappyhappy

| Simionescu_Octavian_1982 a răspuns (pentru Dayanalovemuzik96):

Foarte tare cartea mai ales ca este si in programa scolara.

| Ancutza_8869 a răspuns:

Harry Potter toate partile sunt superbe si o sa-ti trebuiasca happymai ales ultima parte

| Laryssa97_7963 a răspuns:

Mie imi plac cartile cu mult mister.winking Ti-as recomanda Twillight, cartile lui Agatha Christie(O supradoza de moarte sau Petrecerea de Halloween), sau Elevul Dima dintr-a 7-a, Cismigiu & Comp.winking

| Piscotel_Ștefania_2001 a răspuns:

Stiu ca a trecut mult timp de cand ai pus intrebarea dar totusi sper sa iti dau cateva idei:,, Elenor&Park"
,, Fata cu toate darurile",, Avioane de hartie",, Darul lui Jonas" seria,, al 5-lea val",,Lessie vine acasa",,Toate pânzele sus",,Printre tonuri cenusii",,Romanul adolescentului miop",,Cerneala si stele",, Martianul",, Toate panzele sus ",, Uragan asupra Europei",, Enigma Otiliei",, Unde se avanta vulturii"

| Jumper_9207 a răspuns:

Eu am citit pana acum : Singur pe lume de Hector Malot, Calaretul fara cap de Mayne Reid, Trilogia Medelenilor de Ionel Teodoreanu, Copiii capitanului Grand, Castelul din Carpati si 20.000 de leghe sub mari de Jules Verne, Calatoriile lui Gulliver, Nuvele de Mircea Eliade, 2 volume de poezii de Adrian Paunescu. Acum citesc Romanul adolescentului miop...mai am putin si il termin. Dupa vreau sa ma apuc de Coliba unchiului Tom happy... twillight citeste acum o clega ultimul volum, Zori de Zi happy

| Cartoon98765 a răspuns (pentru Jumper_9207):

Am citit Coliba Unchiului Tom in clasa a 5a si a fost suuper

| Fetili a răspuns:

Eu iti mai recomand si "Nopti in Rodanthe", nu e chiar de 13 ani dar vei intelege