| afrodita3333 a întrebat:

Sunt diferiti colegii de la facultate fata de cei din liceu? Sunt mai maturi,mai linistiti, mai sociabili? Cu care v-ati inteles mai bine?

6 răspunsuri:
| sellenaD a răspuns:

Depinde de facultatea la care mergi, de varsta colegilor din facultate. Sociabilitatea depinde de persoana si nu se poate schimba de la o luna la alta, nu devin mai socabili doar pentru ca au ajuns la facultate.DA, cred ca sunt mai disciplinati, respectuosi si linistiti la facultate decat in liceu.Eu am gasit persoane cu care sa ma inteleg foarte bine in ambele locuri si bine ma inteleg cu toata lumea. Diferenta e ca la liceu ajungeai sa iti cunosti mai bine colegii si sa te ''imprietenesti ''cu ei, dar la faculta doar cu cei care vor sa iasa, totusi depinde foarte mult de facultate. Relatia cuiva cu colegii depinde in cea mai mare masura de el.

| cuvant a răspuns:

Sunt total diferiti colegii de facultate deoarece asteptarile si experientele vor fi noi.
Gandeste-te ca e ceva nou pentru ei si fiecare va incerca sa iasa in evidenta sa isi faca prieteniii dupa cei care sunt buni la diferite materii.Cel mai intalnit sa se inteleaga bine cu cei populari ca sa-si rezolve problemele din afara si acolo sa stii ca apar arogantii si cei care taie in carne vie.
Sincer eu m-am inteles mai bine cu cei din facultate. Am avut cele mai frumoase experiente din viata mea si am prietenii care continua si vor continua in viitor.
Sugestia mea este sa iti alegi cu atentie prietenii si obiectivele.

| s3my a răspuns:

Meh... iti dai seama ca omul nu se schimba asa dintr-odata in 3 luni [ din a 12-a pana in anul 1 liceu ] dar lumea e mai putin incrancenata de "performante" si concurenta, in plus, majoritatea sunt dornici sa faca noi prietenii, abordeaza altfel problemele acum si cand leaga noi prietenii le leaga cu maturitatea unui om care a dat un bac si o admitere, nu cu a unuia care a trecut prin capacitate big grin

| neutrino a răspuns:

Si ei tot sex doresc.

| SmokeyEye a răspuns:

Colegii mei din liceu erau jumatate de peste drum, ceilalti din alte parti ale oraselului in care locuiam. Puteai face rost de o tema de la oricine in maxim 30 min si aveai maxim 32 colegi. Eram in clasa nr aproximativ egal de fete si baieti. Grupul era unit si faceam excursii.Mergeam la colindat pe la fiecare acasa, toate familiile se cunosteau intre ele, de la sedinte. Iti tineai ziua cu ei si le imparteai bomboane, nimeni nu uita de ziua ta si te intampinau dimineata la ora 8 cu La multi ani, in cor.
La facultate am 200 colegi, impartiti in 2 serii si apoi impartiti cate 20 pe grupe si cate 10 pe semigrupe pentru laboratoare. Unul e din Suceava, altul din Chisinau, unul din Constanta, altul din Sibiu, etc. Maxim cate 2-3 sunt prieteni de demult, daca se nimeresc sa fie din acelasi oras automat se muta impreuna in camin, ca sa le fie mai usor cu pachetul cu mancare de acasa, saptamanal. Sunt mai maturi, da.Fiecare are planuri de viitor, de angajare, de afaceri.Multi au deja partener stabil si merg oriunde impreuna. M-am inteles mai bine cu cei din liceu.Doar 6 din ei mai imi sunt si acum colegi, dintre care una mi-a fost colega din clasa 1 pana acum. Sunt mai sociabili pentru ca sunt toti diferiti si sunt multe de povestit. Mai linistiti? NUhappy Chefurile studentesti sunt in genul filmului Project X. Imagineaza-ti intr-un camin studentesc de 1000 locuri, ca ar fi un chef gen "majorat" in fiecare seara. Problema e ca multi studenti, care erau foarte supravegheati acasa, acum-singuri in alt oras la facultate; si-o iau in cap, si nu sunt de loc linistiti daca au libertate. Banuiesc ca urmeaza sa fii studenta, de aia intrebi.Incearca sa pastrezi legaturi cu colegii din liceu...Colegii din facultate nu iti vor da tema, de frica sa nu ai note mai mari ca ei si sa le-o iei inainte cu bursa.

Răspuns utilizator avertizat