| Vreausapot a întrebat:

Sunt intr-o situatie dificila. Simt ca nu reusesc sa ma integrez in grupul meu de prieteni de la scoala din cauza anumitor conditii.
Sa va povestesc. Ei sunt de la oras, eu sunt de la tara, ei isi permit anumite chestii la care eu doar visez si de obicei in acest grup se vorbeste despre fotbal la care eu nu am idee despre nimic.Mereu vorbesc despre asta si eu nu pot spune nimic. Adica mna niciunul dintre ei nu este "fitos" ca sa zic asa dar cand ma uit la situatiile lor dpdv al familiei, financiar si la cati alti prieteni au ei pe langa mine ma intristez rau. Eu stateam la inceputul anului in banca cu un baiat, dar acesta nu stiu cum a ajuns sa stea cu altul in banca eu ajungand sa stau in prima banca cu o fata. Alti prieteni de clasa nu pot sa-mi fac deoarece ei sunt de bani gata si nu accepta in grupul lor persoane ca mine.
Eu nu pot sa devin microbist peste noapte si nici alti prieteni nu pot sa-mi fac, ce credeti ca e de facut?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Yunnochan a răspuns:

Nu gândi negativist, sunt absolut sigură că ești o persoană minunată iar chestia asta cu ai bani, n-ai bani contează numai pentru oamenii reduși la minte. Pe bune, trebuie să fii nemernic ca să îți alegi prietenii în funcție de cât de înstărită este situația lor financiară. Aia numai e prietenie, devine un interes. O prietenie adevărată este una sinceră și frumoasă, de lungă durată, bazată pe înțelegere și nu pe bârfe și interese. Prietenul adevărat este acela care ar face orice să îți fie alături la bine și la fericire, dar mai ales la rău și la clipe de disparare. Eu așa văd prietenia. E ca și cum ai lega niște legături emoționale și și pline de iubire cu niște persoane la început necunoscute. Încă nu ai găsit acele persoane pe care să le numești "prieteni" dar ai să vezi că nu va fi mereu așa. Mie... îmi place să cred că există cel puțin un prieten pentru fiecare persoană. Nu vreau să cred că cineva este menit să nu aibă prieteni niciodată. Ce este înăuntru, nu se duce niciodată: inima rămâne aceeași, la fel și sufletul. Sigur există și oamenii care se uită și la sufletul omului, nu doar la buzunarul lui și la felul în care se îmbracă. Eu, de exemplu, asta îmi place să privesc. Felul în care o persoană se comportă, gândirea, nu ultimul model de telefon pe care îl are în mână. Știu că este greu să nu poți fii integrat în societate din cauza faptului că nu ești la fel ca și ei din punct de vedere financiar. Mă doare felul în care au ajuns oamenii să devină și îmi pare rău pentru tine... Nu te cunosc, dar cu siguranță ai fi fost un prieten ideal, dar nu pentru ei. Ei nu te merită pe tine. Cine nu este în stare să te prețuiască așa cum ești, înseamnă că nu te merită. Nu merită nici măcar o fărâmă din timpul tău. Tu meriți să ai prietenii adevărați și sinceri. Poate fii dureros să te accepți așa cum ești, eu încă lucrez la asta și tot mă văd un nimic care populează pământul. Nu găsesc sensul meu în viață, nu îmi pot explica de ce exist dacă nimeni nu mă vrea. Mă consider o povară pentru toți ce din jurul meu și sigur asta sunt. Nu cred că vrea cineva să îmi fie prieten/prietenă, dar m-am cam obișnuit cu ideea de singurătate. Îmi place să ajut oamenii și vreau să te ajut și pe tine. Îmi doresc să te fac să vezi că tu, ca om, ai ceva ce ei, oamenii bogați și plini de scrupule, nu vor avea niciodată. Tu ai cu adevărat o inimă. Ești cu adevărat o persoană care vrea prieteni, nu interes și în ziua de azi persoane ca și tine se găsesc foarte greu. Fii mândru de tine așa cum ești, ești grozav, nu contează banii, contează sufletul tău! Familia ta sigur te iubește și te înțelege, crede-mă că este mai bine să ai afecțiune și liniște decât să ai bani și să te simți gol pentru că nimeni nu te vrea. Degeaba ai banii, dacă nu ai o familie normală care să îți dăruiască iubire. Crede-mă, știu asta prea bine. Pentru tine există speranță, visează și fă ce îți place, bucură-te că nu ești ca ei, cei care te ignoră. Ei au inimi de gheață, dar tu ești cu capul pe umeri. Nu ai o bogăție aleasă în bani, dar sunt sigură că sufletul tău este o comoară mai mare decât ce au ei. Ești mai bogat decât ei, pentru că tu chiar îți dorești să fii acceptat și să ai prieteni. Ai încredere în tine, fii deschis mereu cu oamenii noi și dacă observi și cel mai mic semn de afecțiune de la cineva, nu-l ignora, profită de ocazie și încearcă să îți faci prieteni. Nu pe ei, ai nevoie de niste prieteni care să te merite. Niște prieteni care să te ridice, nu să te lase în noroi. Niște prieteni care să știe să spună 2 vorbe când ești frustrat. Am avut o grămadă de prieteni cu numele, iar acum numai am pe nimeni. E mai dureros să ai o prietenie toxică, așa că nu tânji la prezența lor.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci vrei să stai cu ei chiar dacă n-aveți nicio afinitate doar ca să nu te simți singur?laughing
nașpa

| Cloe12 a răspuns:

Situația financiară nu contează într-o prieteniehappy Și dacă ai avea bani până mâine? Ai avea prieteni da dar gândește-te când nu vei mai avea cine îți va fi alături? Căuta ti prieteni care te vor asa cum ești