| anonim_4396 a întrebat:

Sunt șanse să apară vreodată alte sisteme de operare pe piață? Sau vor rămâne pentru totdeauna Android și iOS pentru telefoane și tablete și Windows si Mac pentru PC-uri și laptopuri?

6 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Nu se stie niciodata

| Brizbriz a răspuns:

"acum 2 ore | Tech2022 a întrebat:
Sunt șanse să apară vreodată alte sisteme de operare pe piață? Sau vor rămâne pentru totdeauna Android și iOS pentru telefoane și tablete și Windows si Mac pentru PC-uri și laptopuri?"

bun venit pe pamant, aici avem LUnix:
https://en.wikipedia.org/wiki/LUnix

ba nu, stai, CHIAR AVEM LINUX!
https://distrowatch.com/

mai avem diverse cioace, ceva mai exotice:
https://www.menuetos.net/

iar pe telefoane si tablete, Huawei nu mai e Android, si exista Ubuntu (tot un Linux) pentru telefoane

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai zis nimic de Linux, sistemul de operare pe care este bazat si androidul, care fiind open source iti permite crearea propriului OS. Este Chrome OS Flex pe PC. In plus nu prea sunt motive pentru dezvoltarea altui sistem de operare, nu va face decat sa creeze mai multa bataie de cap pentru dezvoltatorii de Software si producatorii de hardware in ceea ce priveste optimizarea.

| Silent3025 a răspuns:

Aceste sisteme de operare le cunosti tu, asta nu inseamna ca nu exista si alte. Vrei sa spui ca nu ai auzit de KAIOS pana acum? sau Harmony? sau BlackBerry? Haiku (un BeOS mai modern),

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Daca ai sti ca vor apare sau ca si exista deja dar ele sunt stric secret = la ce te-ar ajuta informatia asta? - pot sa iti spun decat atat - orice institutie guvernamentala din tara lui JOE NAPOLiTANUL au sisteme de operare dedicate facute special doar pentru anumite aplicatii - cu cativa ani buni in urma un hacker din irann a reusit sa sparga un server special a lui Microsoft de unde a reusit sa extraga prin copiere rapida 3 sisteme de operare - unul pentru NASA, altul pentru FBI si celalat pentru CiA, apoi le-a revandut ca surse de inspiratie la toti hackerii tari de la acea vreme - astfel au aparul Windows modificate care merg mult mai bine decat cele originale - experti in modificare de sisteme de operare sunt hackerii rusi si sunt buni pe treaba asta. Poti cauta pe Google asa dupa aceste cuvinte: Windows NASA, sau Windows FBI, sau Windows CIA, o sa fii surprins de cate informatii o sa gasesti pe care multi nu le stiu - e posibil pe undeva pe vreun site sa gasesti si vreo versiune de download. Noile tehnologii digitale ale sistemelor de operare sunt legate strict de processoare - momentan s-a ajuns in zona limita unde nu mai ni se da access la alte tipuri de processoare daca ai inteles ce vreau sa spun si cine ne limiteza sa stim cum sa facem si... alte tipuri de procesoare.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Nu se stie niciodata.