| Sandel13 a întrebat:

Sunt singurul care a observat dar un soldat în armata poate să ia 3700 lei și nu are nevoie nici de bac și lucrează și la stat, iar un inginer poate să ia doar 4000 cu studii superioare, voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi sunt plătiți bugetarii bine ca să nu mai facă foamea ca acum 20 de ani.
Indiferent cine va fi - USR, PSD, PNL - sau alții se va împrumuta România și 30 de miliarde de euro anual ca să nu mai facă foamea bugetarii.
Ceilalți care nu sunt bugetari pot să mănânce din gunoaie că nu interesează pe nimeni de ei.

| Sandel13 explică (pentru anonim_4396):

Mare adevar, la privat nu ii pasa nimanui!

| suntserios a răspuns (pentru Sandel13):

La privat nu ii pasa nimanui?
Tu esti constient ca economia este sustinuta de privati iar bugetarii sunt o gaura care mananca bani.

| Sandel13 explică (pentru suntserios):

Domnul suntserios, ii pasa sa faca muncitorii banii, nu m-am experimat bine, dar nu le pasa de muncitori in afara de ingineri, programatori care sunt rari, dar de muncitorii ca lucrator comercial, ca necalificat intr-o fabrica, instalatori si toate astea, le pasa sa te munceasca si sa profite de pe tine la asta ma refer, dvstra ati precizat foarte bine si de asta va nominalizez printre cei mai buni useri la raspuns ati zis "bugetarii sunt o gaura care mananca bani" God damn right.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inginerul nu e trimis la lupta când vor alții.

| Sandel13 explică (pentru suntserios):

Ok,fie cum zici tu, desi cunosc personal oameni in armata care au iesit la pensie si nu au fost in niciun razboi, dar uite pofim, dar jandarm la paza la judecatorie iei peste 4000lei la inceput si ajungi la 5000 si faci paza, domnul inginer ia 4000 cu studii superioare si cat si-a tocit creierii sa ajunga?

| suntserios a răspuns (pentru Sandel13):

Adevarat, nu toti din armata ajung e front... dar si daca.
Domnul jandarm in teorie isi pune viata in pericol in orice zi merge la munca.

Cat despre domnul inginer daca nu reuseste sa treaca de pragul de 4000 lei inseamna ca e mediocru in ce face.

Nu lua sumele astea asa alb si negru.

| Sandel13 explică (pentru suntserios):

Pai da, man, foarte bine precizat nu e batut in cuie, un inginer poate sa ajunga la 7000 de lei, dar come on si mediocru tot misti ceva, ok bun sa zicem ca avansezi la 50 ani la 7000 lei tot e taraziu, jandarmu mai iasa si la pensie la 50ani, si come on asta cu riscul din 100 de jandarmi cati crezi ca sunt injunghiati? 1 din 100, deci sansele sunt de 1%, eu nu am auzit in orasul meu decat acum 17 ani intr-un cluj sa fie un jandarm injunghiat, o bataie na, sa iei o bataie in 30 de ani dar sa iei atatia bani ti se pare asa wow? si nu e sigur ca o sa fii lovit, Godina a zis ca politist ca a fost tras de camasa si atat in toata cariera lui.

| suntserios a răspuns (pentru Sandel13):

Mda, foarte bine, daca tu crezi ca nu o sa fie sansa aia de 1% sa o patesti fa-te jandarm. Nu vad rolul discutiei in continuare.

| goguPatent a răspuns (pentru Sandel13):

Unde incerci sa bati cu intrebarea asta?
Ca asa un programator bun cu experienta incaseaza lejer 15.000 lei si depune cam aceeasi munca ca un inginer constructor care ia pe la 5000 lei.

Un paznic de la Mega castiga probabil mai mult decat unul care sapa santuri in ploaie.

Un avocat castiga mai mult decat un medic care salveaza vieti.

Un profesor care formeaza oamenii castiga mai putin decat unul care lucreaza in publicitate si prosteste lumea sa cumpere chestii samd samd samd.

Fiecare meserie are castigurile si prierderile ei. Conteaza cum o faci si cat de bine o faci si ce satisfactii ai tu.

| Sandel13 explică (pentru suntserios):

E vorba ca sunt metode de a face bani fara studii superioare si culmea nu sa lucrezi in constructii laughing.

| suntserios a răspuns (pentru Sandel13):

Si a zis cineva ca nu exista astfel de metode?
Un sofer de tir pe comunitate iar lejer 2000 euro si nu are nevoie de niciun studiu spre exemplu.

| Sandel13 explică (pentru suntserios):

Foarte bine punctat,bravo,dar am uitat sa specific, da dar si jobul jandarmului care am specificat foarte clar,paznic la judecatorie sau soldat la politia militara sau comunicatii,sunt joburi unde nu esti necalificat sau sclav, in schimb daca pleci la capsui sau pe tir e mai complicat, bine nu jignesc pe nimeni, fiecare lucreaza si face ce vrea, acum na daca eu consider ca, cariera x o aleg pe motivul x, e viata mea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai observat că militarul își riscă viața?

| relian a răspuns:

Asa este cand o tara are o populatie tilhareasca, o tara care a fost sub talpa altora mai mereu, a trecut prin multe rahaturi, oamenii au invatat ce vedeau la asupritori, sa fure laughing de aia tot romanu e tilhar, chiar si aia care zic ca nu-s, nu-s pentru ca nu au acces la ciolan, asa ia sa il pui in fata faptului si sa vezi ce fac.

Avem deja experienta destula, de 30 de ani tot sau rotit oamenii, au plecat unia, au venit altii, fiecare se lauda ca ei is cinstit, ca or sa faca, ca or sa dreaga, povesti, in final fac exact ce fac toti, tilharesc tara, se tilharesc uni pe alti, deci cei care guverneaza de fapt isi tilharesc prorpii cetateni, proprii semeni, nu le pasa.

Asa ca, atunci cand au avut ce vinde, au vindut tot, cand nu au mai avut, au trecut sa fure din banii pensionarilor, copiilor etc. Acu au gasit alta vaca so mulga UE, le mai da aia cate un os, cate un imprumut, ei accepta orice, doar nu o sa plateasca ei ceva.

Toti oamenii au vazut, pe cine sa mai pui sa conduca tara? Pe cine? Pe care pui, zici car fi cinstit, dar cand se trezeste ala cu volanu in mina sa te atii laughing fomist cum e rupe tot, se gindeste, cu situatia asta nu mai ma intilnesc, acu ori niciodata laughing cam asa se guverneaza in RO de la primar pana la presedinte.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pentru ca armata prezintă un risc. In teorie ei își risca viața, de aceea salariul e mai măricel.
4000 o fi salariul de început. Inginerii iau mult mai mult.

| Sandel13 explică (pentru Nirvanaaa):

Sunt si ingineri care iau 4000 laughing, ce risc are ma armata? tu crezi ca toti militarii pleaca in razboaie? multi din ei stau in unitate mai o matura mai o paza.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Sandel13):

Pai fiecare pornește de la un salariu. Cu 5 ani vechime ajungi la 7000-8000 de lei. Poți căpăta experiența și in perioada facultății, deci poți pleca la absolvire cu un salariu mult mai mare. După cum vezi am scris acolo in TEORIE. Evident ca nu cred ca se duc toți la război. Dar pe hârtie salariul se calculează in funcție de ce expunere riscanta are meseria. Aia e, nu ai ce sa ii faci.

| Sandel13 explică (pentru Nirvanaaa):

Mda,frumos raspuns.