| anonim_4396 a întrebat:

Sunt student in anul 2 la informatica si mi-as dori sa incep un internship in IT, mai exact programare. Ma puteti ajuta cu sfaturi/ponturi in acest sens?

2 răspunsuri:
| Mellie00 a răspuns:

Fa-ti un CV de maxim o pagina structurat bine (soft skills, hard skills, certificari daca ai, proiecte la care ai lucrat si tehnologiile pe care le-ai folosit, limbi straine pe care le vorbesti). E important ca CV-ul tau sa fie scurt, dar foarte consistent in calitatea informației pe care o ai trecuta acolo. Recomand sa iti faci si un cont de linkedin si sa aplici la tot ce găsești, nu contează daca ti se pare ca nu stii destule lucruri din ce vor ei de la un potențial candidat, tu aplica, pentru ca daca te vor, o sa te contacteze. Also, nu te descuraja daca dureaza mult timp pana te suna cineva, e normal la inceput. Din experienta mea cam astea sunt cele mai bune sfaturi pe care ti le pot da. Mult succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca trebuie sa mergi in orasul tau, din firma in firma si sa te rogi de ei.