| Alex312123 a întrebat:

Sunt elev in clasa a XII-a si as dori sa ma inscriu la facultatea de matematica-informatica din Bucuresti, dar nu stiu ce limbaj de programare ar trebui sa invat pentru a-mi face viata mai usoara la inceput. Daca este vreun student/absolvent prezent pe site ar putea sa imi ofere cateva sfaturi?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Acu, lasă tu limbajul de programare, pune mâna pe mate și română și ce-o mai fi să dai la bac!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

O sa inveti limbaje noi in functie de materia studiata.
Nu stiu cat sens are sa o iei inainte, daca doar vrei sa o iei pe repede-nainte ca sa stii sintaxa.
Dar, cel mai probabil o sa inveti, pe categorii:
- pentru programare orientata obiect : c++, java, c#
- pentru programare web: js, php
- pentru programare functionala: lisp, haskell
- pentru programare logica: prolog
- pentru ai: python
- mai ramane limbajul de asamblare, care sta la baza celor specificate anterior.

| AnastasiaK a răspuns:

La admitere dai din C++ sau Pascal, deci evident trebuie sa cunosti unul din astea.

In rest, cred ca iti faci viata mai grea daca te apuci sa le inveti dinainte. Am vazut si situatia in care un student care a invatat limbajul strict la facultate a luat 10 si altul care stia cate ceva dinainte a luat 5. Explicatia e simpla: stiind limbajul, al doilea a considerat ca poate sa lipseasca de la laboratoare/cursuri si la final s-a trezit ca ceea ce stia el nu era corect/suficient. Nu zic ca e general valabil, dar chiar nu cred ca e cazul sa inveti in plus inainte sa incepi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C++ si dupa java. Si html + css + js. Baga si invata din timp. Daca nu ai facut deja info o sa iti fie greu

| Osneros a răspuns:

Oricare limbaj învățat îți va face viața mai ușoară.