| Aurelia_6050 a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia "A invidia inseamna a recunoaste ca esti inferior."?

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu neaparat; doar ca nu esti multumit de tine insuti.Si asta poate fi si rezultatul necunoasterii de sine.Fiindca se poate intampla ca un invidios sa fie in realitate superior, dar sa aiba obsesia perfectiunii pe care mai degraba pare a o vedea la altul decat la sine-si.Invidia isi are izvorul in nemultumirea de sine.

| Vizitiul a răspuns:

In general cei invidioasi isi musamalizeaza inferioritatea prin ranchiuna!
Deci, nu recunosc ca sunt invidioisi, dar catalogand ca atare asta reiese.

soothe
| soothe a răspuns:

Nu. Nu cred ca cine este invidios este neaparat si inferior. La prima vedere asa ar fi, insa invidia izvoraste dintr-o proasta educatie (cei 7 ani de acasa), din saracie si dintr-un egoism ce are de-a face cu lupta pentru existenta. Este un sentiment omenesc, nu neaparat frumos. A generaliza si a spune "inferior" este un punct de vedere romanesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. pentru ca un om invidios se crede mai slab ca celalalt!