| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Sunteti de acord cu mine ca aceasta generatie (ma refer la copiii de 15-16 ani) este una in mare parte pierduta? Sunteti de acord ca in proportie de 90% nu stiu ce vor sa faca cu viata lor, cheltuie banii pe toate prostiile, fumeaza exagerat, consuma alcool, alte bauturi daunatoare, nu se gandesc la un viitor, vor decat distractie si cluburi?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu sunt de accord. Generatiile de copii adolescenti din ziua de azi au la dispozitie atat de multa informatie si oportunitati incat pot face mult mai multe decat au facut ultimele generatii la un loc.

| WizzArd3344 a răspuns (pentru suntserios):

Da, pot face, dar gândul lor sta doar la distracții, cluburi, tigari, cheltuit banii aiurea

| suntserios a răspuns (pentru WizzArd3344):

Ehh na, nu toti sunt ca tine cu milioane de euro in cont facute in 2 saptamani. Mai da credit si alora saraci... lool

| Dismally a răspuns:

Nu este pierduta, sunt tineri, se distreaza si ei cum pot, la fel au facut si generatiile trecute, nu vad nici o diferenta inca mie mi se pare ca sunt mult prea cuminti cand ma gansesc ce faceam eu la varsta aia big grin

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e pierdută ba din contra, cum menționa cineva mai sus, tinerele generații au atâta informație gratis peste tot încât uita că alte generații nu știau nici 5% din ce ar putea afla acum un puști.
Cât despre asta,toate generațiile de adolescenți sunt așa,toți vor să experimenteze,sa fie cool,sa se descopere.
Că unii nu fac asta,nu înseamnă că o problemă la ăștia ce beau sau fumează,bine daca o fac in exces,atunci e sa demonstreze că ei pot aparține unui anturaj,astea pot fi și semne ale unei copilării in care copilul a fost ignorat de către părinți,iar acesta tine mortis sa arate cine e el și ce poate.
Desi,mie personal mi se pare o prostie să bei și să fumezi să uiți de probleme (cunosc cazuri )…că doar nu ai copii de hrănit sau ceva,dar acum că mă gândesc, posibil tot o trauma sa fie în copilăria lor.
Până la urmă fiecare e liber să facă ce vrea,dar eu tind sa cred că nu adolescenții sunt de vină, ci mai degrabă, părinții, copilul imita, de regulă ce vede in familie.
Deci da.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu sunt de acord happy

| Eireann a răspuns:

Nu sunt de accord.
La fel s-a spus si despre generatia mea ( millennials) si probabil si despre alte generatii. La 15-16 ani e normal sa vrei distractie si cluburi - eu si prietenii mei preferam festivaluri de muzica si concerte dar fiecare cu gusturile lui, e ok sa experimentezi. Despre bani, ai toata viata inainte sa ii dai pe masini de spalat si tigai la reducere - acum poti sa te bucuri de ei sa iti faci o mica placere sau un moft ca doar in 95% din cazuri la 15-16 ani nu sunt munciti de tine. Nu se duce lumea pe apa sambetei fiindca un adolescent isi pune un piercing in buza sau fiindca un baiat de 13 ani isi aprinde o tigara ca sa para cool colegilor de clasa. Am facut si noi ( eu si grupul meu de prieteni) din astea, am crescut, ne- am maturizat si acum suntem fiecare cum am vrut: medici, arhitecti, veterinari, informaticieni, 2 lucreaza la banci, unul isi da acum doctoratul in sociologie si unul ales sa se faca preot. Lumea merge inainte.

| CleanHeart a răspuns:

Daca fac din asta o exagerare sunt de acord dar fiecare tanar are nevoie de libertatea lui si de ce nu sa incerce chestii, sa experimenteze, sa se dea cu capul singur si noi ca parinti daca facem prostia sa le privam libertatea o sa faca toate relele de pe lume dar daca stim cum sa ii indrumam, sa le explicam si sa le oferim o educatie buna o sa stie unde sa se opreasca sau de ce nu sa isi investeasca energia spre lucruri bune si sa isi construiasca un viitor frumos dar libertatea nu trebuie niciodata sa le lipseasca dar noua ne ramane sa ii educam cum trebuie si cand esti educat nu mai duci nimic in extrem si iti alegi anturaje bune sau cel putin esti foarte greu de corupt dar important e ca si daca gresesti, inveti repede.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Doar generația de 15-16 ani?
Stai sa vezi copii sub 10 ani care se postează în fel și fel de ipostaze fără supravegherea părinților.
Consumul de alcool, umblatul prin cluburi a fost de când lumea și pământul, fiecare generație a avut plusurile și minusurile sale, nu sunt atâtea diferențe, totuși nu putem include toți adolescenții într o oala, mai exista și copii cu bun simt.
Sunt adulți de 20 de ani care nu știu ce vor sa facă cu viata lor)), sunt lucruri normale.

| Anonimul151 a răspuns:

Da, sunt de acord. Generațiile din anii 2000 încoace, cheltuie banii pe toate prostiile, merg în club, fumează, droghează etc. Dar, nu folosesc acei bani pe ce trebuie ci doar pe porcării, în Los să își cumpere un lucru util ( cum ar fi o casă ). Da, majoritatea adolescenților fac lucrurile spuse de tine. Mai ales că acum au apărut și "moda" cu piercingurile, care sunt doar niște prostii, însă atât fetele dar și băieți și le pun în toate părțile. Din cauza asta, generația asta, dar și generațiile viitoare vor fi pierdute. Mai ales că lumea evoluează extrem de mult, vor apărea și apar multe porcării.

Și nu doar adolescenții fac asta. Ci și copii de 11-12 ani. Probabil ai văzut cum se pozează fetele, iar băieții se dau "șmecheri" încă de la vârsta asta.

Dar, când vine vorba de informații gratis, generația intr-un fel bu e pierdută. Deoarece, generațiile vechi, când au fost adolescenți nu știau lucruri, care sunt extrem de multe, pe care le știu adolescenții din ziua de azi.