| cîrne a întrebat:

Sunteti mandri ca sunteti români?

Răspuns Câştigător
| RetroX a răspuns:

Da! Iar motivul e asta: http://www.youtube.com/watch?v=oEH2gh-zsxM

19 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu stiu si nici nu ma intereseazalaughing

| Flav a răspuns:

Atunci cand nu merg pe strada si nu ma uit la televizor.

cami
| cami a răspuns:

Da, in special ma mandresc cu Henri Coanda. happy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

De ce să fiu mândră? Că sunt româncă? Hmmm.
Să mă gândesc.

Pe mine nu m-a întrebat nimeni unde vreau să mă nasc şi nici nu mi-a prezentat o situaţie a ţărilor din care aş putea alege - o alegere ca lumea se face numai ştiind toate coordonatele problemei. Să fiu mândră de ceva înseamnă să-mi fi adus aportul, or, în chestiunea asta nu am avut nimic de spus. M-am născut femeie, dar nu mă întreabă nimeni dacă sunt mândră de asta, şi brunetă- nici de asta nu sunt mândră. Sunt date de la natură, m-am născut într-un spaţiu şi atâta tot. Mi se pare o aberaţie "mândria de a fi" de orice naţie. Dacă luăm exemplul amerindienilor - dacă îi mai găsim, după 100 de ani după ce au venit toate naţiile peste ei şi i-au cucerit si s-a proclamat USA, spuneau ca sunt mândri că sunt americani? Sau încercau să îşi salveze rezervaţiile naturale?

Apoi, ce înseamnă a fi român cu adevărat? Înseamnă că vin dintr-un anumit spaţiu geografic şi că am coordonatele mentalităţii şi culturii în care m-am născut, nu? Şi ce este aşa de bestial la mentalitatea şi cultura noastră?

| mami a răspuns:

Remus - adica hotz, super raspuns

| remus a răspuns:

Eu sint atit de mindru ca sint roman incit mai am putin... si ma fac haiduc.

| Annitu a răspuns:

Nu!

| Jonsdottir a răspuns:

Chiar deloc, mai mult complexata ca traiesc intr-o tara de c****

| claudya a răspuns:

Are dreptate RetroX... dar si Remus...

| hanry a răspuns:

Cu sigurata... ca nu...

| raluca_2686 a răspuns:

Uneori da...

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Da sunt mandra.
E tara noastra si ar trebui sa ii vedem si partile frumoase nu numai pe cele rele.

| A_1809 a răspuns:

Mai degraba dezamagita de felul in care a ajuns tara straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mandru, nici complexat.
Trebuie sa intelegeti ca sunteti mai intai de toate oameni, este gresit sa catalogezi comunitate(21 milioane) pe baza trecutului, sau lucrurilor facute de unii membrii ai acelei comunitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mandru, nici complexat.
Trebuie sa intelegeti ca sunteti mai intai de toate oameni, este gresit sa catalogezi comunitate(21 milioane) pe baza trecutului, sau lucrurilor facute de unii membrii ai acelei comunitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mandru, nici complexat.
Trebuie sa intelegeti ca sunteti mai intai de toate oameni, este gresit sa catalogezi comunitate(21 milioane) pe baza trecutului, sau lucrurilor facute de unii membrii ai acelei comunitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateodata DA cateodata NUwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde in ce situatie ma aflu...