| RAY a întrebat:

Te regasesti in ce scrie acolo?

gândire dihotomică (în alb și negru)
• acest tip de gândire produce și comportamentul tipic borderline, acela de cald-rece: când te respinge, când te seduce.
• teamă exagerată de abandon (de părăsire) însoțită de emoții extreme: furie, panică, depresie, anxietate
• lipsă de acceptare a responsabilității pentru propriile comportamente, însoțită de mecanisme complexe de apărare atunci când cineva încearcă să sugereze o consecință negativă a comportamentului său
• emoții exagerate (atât pozitive cât și negative)
• lipsă de empatie (pentru că nu a învățat acest lucru dar și pentru că este copleșită de propriul zbucium interior).
• comportament irațional, impulsiv sau chiar periculos
• comportament duplicitar, minciuni repetate și în cascadă (atunci când este prinsă cu minciuna, în loc să recunoască, răspunde printr-o altă minciună)
• legat de comportamentul duplicitar, dacă privești cu atenție vei vedea că de multe ori ceea ce spune este contrazis de ceea ce face
• hipersexualitate (libido extrem de ridicat)
• abuzuri comportamentale: abuz de substanțe, comportament financiar aberant (cheltuie tot), comportament sexual promiscuu (parteneri sexuali numeroși, infidelitate conjugală, relații extramaritale etc. – vezi și punctul de mai sus legat de hipersexualitate)
• sentimente cronice de gol interior și/sau plictiseală extremă (are tendința de a evita singurătatea cu orice preț pentru că singurătatea accentuează sentimentul de gol/plictiseală)
• agresivitate fizică și/sau verbală: vorbim atât de violență fizică (sare la bătaie, lovește obiecte, pereți, animale, persoane etc.) sau verbală (folosește cuvinte vulgare, înjură, denigrează, calomniază, ironizează) cât și de o formă aparte de agresivitate, foarte comună în cazul acestei tulburări: comportamentul pasiv-agresiv și subtil provocator. Ar fi de spus multe pe acest subiect însă ce trebuie să reții este că scopul acestei forme aparte de agresivitate este să obțină o reacție din partea ta, de regulă una negativă. Scopul celorlalte forme de agresivitate este diferit (descărcare, intimidare a adversarului și așa mai departe).

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am intalnit astfel de persoane, in special sunt fete dacã sunt si violente fizic si verbal, este foarte periculos nu le poti controla.
Probabil conteazã si educatia dar si despãrtirile care nu le face ea, cu cât are mai multi care nu o bagã in seamã si se despart cu atat este mai rãu.