| roberta_7421 a întrebat:

Tehnologia din ziua de azi distruge sau nu tineretea unui copil? Mai stiu copiii din ziua de azi sa joace ascunsa sau alte jocuri copilaresti?

Răspuns Câştigător
| dtte a răspuns:

Da, mai mult ca sigur o distruge! Numai pe TPU daca te uiti, vei vedea intrebari de la copii intre 12-14 ani care spun ca vor sa-si inceapa viata sexuala, sau mai rau, si-au inceput-o deja! Eu asta spuneam, la varsta lor inca credeam in Mos Craciun, ma jucam in fata blocului, as fi dat orice sa ies afara din casa si ei stau toata ziua numai pe site-uri porno, de socializare, jocuri aiurea! Totul se face cu o limita si cand limita s-a depasit, vezi la ce se ajunge!

12 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Din pacate, nu mai este nimic natural care sa vina de la sine pentru un copil, nimic nu ar fi mai captivant pentru el decat internetul, alte aparate menite sa te indrume gresit inca de la varste fragede.Consider ca nimic nu s-ar mai putea face sa le putem reda copilaria de alta data si celorlalti.Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui, are dreptul la propriile alegeri.

| Juliana a răspuns:

Adevarat...mai rau e ca pe unii ii face sa imite tot ce vad[ce e rau bineinteles, sa nu credeti ca imita ce e bine]

| SnicK a răspuns:

Credeti-ma ca eu jucam deavati-ascunselea pe GTA San Andreas In retea/MultiPlayer rolling on the floor cu prieteni mei... e foarte tare...

| Anileda a răspuns:

Intr-un fel da.Acum copii stau numai pe mess, pe net, sa se joace jocuri cu tot felul de crime si chestii, intr-un final trebuia sa evoluam si noi, dar asta e.

| blaksoul12 a răspuns:

Preferam sa ramanem ascunsa.Am fost dependent de PC.Nu ma puteam gandi la altceva.Am luat si un 7 din cauza asta.De asta am hotarat sa pun piciorul in prag.Multi sunt dependenti incepand chiar de la varsta de 6ani si terminand cu 40-50.Sunt aceste "MMO-uri" care creeaza dependenta.

| chupachups1234 a răspuns:

Eu as iesi toata ziua afara, da toti de pe aici sau cam mutat, si care au ramas(foarte putini) nu ies afara, stau toata ziua la calculator. eu intru cateodata seara 2-3 ore maxim.sad

| ilovemusic a răspuns:

Din pacate da, eu cand eram mica ma jucam intr-una nu ma saturam sa stau afara pe atunci nici nu stiam ce-i ala calculator si nici nu vroiam, ma rugam de parinti sa ma mai lase sa stau afara.Acum cunosc persoane care se joaca doar online.

| Black_Cherry a răspuns:

Eu am 13 ani. acum vreo 2 ani stateam toata ziua pe afara. acum...numai vara.

| Art a răspuns:

Da...Sunt multi care nu mai stiu sa se joace pe afara(si se plictisesc repede) pentru ca se lipesc de calculator sau tv si uita sa se mai distreze cu adevarat...si sunt f captati de actiune(batai, impuskturi si etc)si bine inteles ca incearca sa imite. iar parerea mea este ca singurii care gresesc sunt parintii, pentru ca le permite sa faca ce vor ei.

| LawR3n a răspuns:

Sunt curios cât de cibernetici vor ajunge mulţi dintre ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as iesi toata ziua afara, da toti de pe aici sau cam mutat, si care au ramas(foarte putini) nu ies afara, stau toata ziua la calculator. eu intru cateodata seara 2-3 ore maxim.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, finuta mea. Parintii ei o lasa doar o jumatate de ora pe zi la tv, fac temele impreuna cu ea, si se joaca aproape zilnic cu ea, cu mingea, baba-oarba, ascunsa, prinsa cu papusiile, jocuri dinalea piticot, foarte multe lucruri. Dupa modelul lor imi voi creste si eu copilul, fata are 7 anibig grin. Si mai are o surioara de 10 ani, bineinteles ca si ea ia parte la aceste jocurihappy.