| Parakeets a întrebat:

Știe cineva să ofere explicația științifică a corelației "trasul pe mâini", leacul băbesc și diminuarea stărilor de greață?

Adică există ceva științific la mijloc în leacul ăsta sau ar fi doar un efect placebo?

Și pentru religioși, această practică/leac se poate considera un descântesc păcătos sau e doar un leac băbesc, dar fără conotații mistice tenebroase/obscure?

Chiar sunt curioasă ce stă în spatele acestui leac de mii de ani practicat, mai ales la noi, la românași. happy Dar care de fiecare dată dă roade ca un ceas elvețian, la noi pofticioșii.
Poate știe cineva ceva.
Că de mult timp mă întreb ce stă în spatele acestui leac băbesc de fapt.

16 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Vad ca multi nu inteleg la ce te referi, pentru cei care cititi intrebarea se refera la acele noduluri care apar pe maini cand ti se apleaca de la mancare de exemplu, si da, e babesc, acea inflamatie spontana e o reactie alergica a corpului, daca cineva te trage pe maini de iti vine sa tipi de durere nu rezolva nimic, ai doua modalitati, prima, apa rece si gheata pe zona respectiva, recele neutralizeaza inflamatia instant si nu ii da voie sa erupa, si a doua modalitate, daca stii ca ai mai patit, sa ai mereu la tine claritine, este bun pentru reactile alergice, noduli, blande aparute pe corp, stranut, tot ce tine de alergii, si pe langa acei noduli starea de rau care o simti din stomac dispare la fel de rapid cum a aparut, doar stai jos, de preferat langa geam pana trece.

| relian a răspuns:

Adica sa te" frece" o femeie cu miinile prin anumite locuri.Nu are nici o explicatie de nici o culoare, nici nu are nici un efect, totul este doar coincidenta, nu te face nimeni bine, tot tu te faci bine, orgnismul tau singur se repara.

Daca o sa auzi, vezi cazuri de astea, o sa constati ca prima data omu merge la medici, cauta, merge pe la multi medici, iar cand or sa vada ca nu se rezolva, atunci cauta astfel de femei, nu-s neaparat de alea batrine rau.

Dar de fapt ce se intampla? Statu ala pe la doctori, ia ceva timp, deci trece o vreme, in care organismul face eforturi sa se mentina in parametrii, chiar daca arati nu prea bine, asta nu inseamna ca organismul pe interior nu se repara sau deja nu sa reparat.

Asa ca tu vezi ca tot naspa arati, cauti o astfel de persoana care chipurile de freaca, te rasuceste, te "trage pe miini" ceti mai face de 2-3 ori, si deodata observi ca te simti mai bine laughing doar ca nu e pentru ca tea frecat acel vraci, este pentru ca organismul singur sa reparat si deja tu incepusei sa iti revii.
Doar ca revenirea asta nu se face de la exterior spre interior ci invers, adica prima data interioru, apoi merge spre exterior.

Eu asa zic, faptul ca te duci la acel vraci, ori cum so numi acea femeie, in general is femei, aceste perosne is numa femei care se ocupa cu acest frecat, nu descintec, e doara un fel de masaj, sa-i spunem asa mai modern.

Eu cand eram mic, tin minte, m-a dus mama la fel la o femeie de asta, nu stiu sigur daca eram asa cum spune mama bolnav, dar cazusem spune ea de pe ceva inaltime si am fost o vreme asa fara energie, sau intelegi tu.
Mama spune ca m-a dus pe la doctori si ca aia nu au rezolvat nimic. Apoi m-a dus la femeia ce spun, dar eu din ce imi amintesc nu ma simteam asa de rau, sau cel putin in timpul ala stiu si pe unde era acea femeie si ce mi-a facut, dar ma simteam deja bine, dar stii cum e, mama vrei nu vrei te duce unde crede ea.

Asa ca am fost la acea femeie de vreo 2-3 ori, cum spun, tin minte, chiar vad asa ca un film, cum a fost, am mers pe piciorele mele, nu plingeam, ori sa ma tavalesc pe jos de vreo durere, dar apoi mama a zis, ai vazut, femeia te-a rezolvat laughing

Astea is povesti nemuritoare, cum am spus, eu deja ma simteam bine, asta era semn ca organismul deja se vindecase inauntru, daca am avut ceva, el sa reparat singur.

Pina la urma nu doctorii is cei care repara organismul, nici pomeneala.Doctorii repara ceva cand elimina ceva din noi, cand ne da ceva medicamente, in rest organismul singur se repara nu?
Rupi un os, pai ce doctorul il repara? Doctorul doar iti imobilizeaza piciorul sa nul mai misti, eventual pun oasele in pozitia corecta, restul organismul lipeste oasele la loc, nu noi, nu doctorul.

Orice, si o taietura, tot oragnismul singur o repara. Daca este taietura mare si el nu reuseste, sa inchida, atunci ai muri, daca tu sau un doctor nu o inchide, cu ata cu capse ceva.
Dar in general orice organism viu se repara singur, sintem masinarii autonome, ne reparam singuri si functionam singuri.

Oamenii numesc leac babaesc, pentru ca multe femei care practicau ce spui tu, erau mai in varsta, dar femeia la care eu am fost nu era f batrina, poate era nitel mai mare ca mama, dar nu baba asa cum vorbec popular oamenii.

Eu desi am fost dus la o astfel de femeie, nu cred ca acea femeie m-a facut bine.
Ar trebui un adult sa zic asta, tu, sa mergi, stii f bine ce simti acu, apoi dupa cateva sedinte de masaj, sau dupa ceva zile sa observi daca e ceva sau nu.

Dar nu totdeauna a mers chstia asta cu acest mesaj sau frecare cum o numesc uni oameni, nu la toti a functionat asa cum arati tu. Uite la mama na functionat.
Si mama ei facea ceva chestii genul asta, dar nu chiar in sensul asta, ea mai mult "calca" asa se exprimau oamenii, adica daca te loveai la picior, daca iti scrinteai picioru, cum vorbesc oamenii popular, ea il masa, il analiza apoi calca cu picorul ei in anumite pozitii, era ceva gen cum ai vazut prin filme cand se disloca o articulatie si ala trage de mina, picior si trage oasele la loc, ceva genul asta mai facea bunica.

Dar mama na acceptata sa-i faca ei asa ceva laughing chiar patise odata ceva genul asta, a zis fugi de aici, nu vreau sa ma nenorocesc si mai rau laughing

Deci nici mama nu era pentru chestii de astea.Dar pe mine copil m-a dus la acea femeie sa ma frece, sa ma inviorteasca, ma dadea peste cap laughing povesti de astea, era un fel de masaj cum am zis mai apasat.
Eu nu cred ca alea sa iti faca ceva anume, mai ales la copiii.Eu asta cred ca e doara o conincidenta ca eu si altii ne-am facut bine, organismul de fapt sa reparat singur, doar ca ia trebuit timp sa faca asta, iar mama m-a dus exact dupa ceva timp acolo.

| J0B0MAT a răspuns:

Cred că ține de acele puncte care sunt folosite și în acupunctură pentru a scăpa de stări de greață, dureri, relaxare. Nu e nimic obscur la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înseamnă " tras pe mâini "?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei ăla trasul pe mâini? Serios!

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Niciodată nu ai fost frecat pe antebrațe când ți s-a aplecat? happy De sus, dinspre cot, spre palme.

Păi atunci înseamnă că tu chiar nu ai avut bunici. laughing)
La mine e deja ritual. Și chiar trece. happy Dar voiam să știu dacă e placebo doar, treaba asta sau chiar e ceva științific la mijloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Ce sa mise aplecea ce coate visezi acolo tu ce ai băut boss nu ești bine

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt băiat. happy
Sunt fată. laughing)
Deci poate nu mă iei cu boss. laughing)

Și lol, deci tu chiar suferi de anorexie sau ești un puști din generația Alfa și nu ai avut bunici care să te "tragă pe mâini" după o masă copioasă ce-ți venea înapoi? happy

Atunci, bravo ție, jos pălăria da, pentru că nu ai viciul mâncării și nici mania lăcomiei happy
Dar sad că nu ai cunoscut acest leac băbesc al erei mele.
Eu una, doar prin acest leac m-am simțit iubită de bunica mea. big grin
După o masă copioasă și venea bunica la patul meu să mă tragă de "aplecate" pe antebrațe. laughing)

Ba chiar acum, mai nou, avem și glumele noastre. O întreb dacă am acele "cocoloașe" "aplecate" la mâini și la ce mână se află mai multe și îi spun eu "înseamnă că cu mâna aia am băgat mâncarea" de aia am mai multe cocoloașe pe aia. laughing)
Și râdem de murim amândouă, printre țipele mele și fobia mea de vomă. laughing)

Păcat că nu ai avut așa copilărie. Deși mna, nu te compătimesc, că totuși eu sunt cea de compătimit, că trăiesc cu un așa viciu sub soartă. straight face
Uneori sper să vină războiul și foametea aia, doar ele m-ar opri de la mâncatul meu compulsiv. Ce Prozac, ce psihiatrii, ce terapeuți, ce muncă. Că eu și în somn aș mânca. Și când muncesc tot aș mânca și când stau și când sunt fericită și când sunt supărată și de când mă îmbuib cu Prozacul psihiatrilor mei, eu tot aș băga un ceaun întreg. laughing)
Doar războiul m-ar salva pe mine.
Sau mă rog, dezintoxicarea, dacă ar face ăștia un centru de dezintoxicare și pe așa ceva. Pentru bulimici. Sau doar moartea.

Exact așa a spus un psiholog la TV ce a lucrat cu dependenții de păcănele și jocuri de noroc, care unii care au ajuns în închisoare au declarat că doar închisoarea i-a salvat. Deoarece doar închiși acolo, nu au mai avut cum să ajungă la păcănele.
Poate cine știe, tot doar închisoarea, dar și războiul m-ar opri pe mine de la mâncatul meu compulsiv.
Altfel, nu văd ieșire din viciul meu.
E al dracului de puternic. Mă subjugă, mă domină, mă ține încătușată, îmi oferă plăcerea supremă. Nu există ceva mai plăcut pe fața pământului ăsta, pentru mine ca mâncarea și muzica. În concepția mea.

M-am gândit însă și la alternative, ca a-mi cumpăra un lacăt de frigider (însă au și zis ai mei, că degeaba aș pune lăcat acolo, că eu oricum mănânc mai mult răcituri sau mâncare gata procesată ori de la patiserii și magazine de fast food, unde nici nu am nevoie de frigider. laughing)
M-am gândit și la varianta unei botnițe de câini. Dar la nevoie sau nervi, tot aș rupe botnița aia și aș înfuleca precum ăia din Sodoma și Gomora.

Era o practică ce mi-a spus-o psiholoaga mea din liceu, la care mergeam gratis. Pentru că ea-mi știa problema și am dezbătut-o și acolo.
Și mi-a zis că ar fi o practică în care să ajungi să asociezi mâncarea cu frica sau fobia ta cea mai mare, doar ca să păcălești creierul și să nu mai poftești așa de mult la viciul tău.
Și mi-a dat exemplu cu o tanti ce poftea mereu la pâine și adora să înfulece pâine multă, însă ura melcii și a zis că a început să facă terapia asta, să-și pună melcii-n farfurii și să se gândească mereu la melci (fobia ei) când vedea sau punea mâna pe o pâine să o ducă la gură (plăcerea ei).
Și a zis că dorința obsesivă de a mânca pâine s-a diminuat după multă muncă asupra inconștientului ei și a asocierii plăcerii cu fobia. laughing)

Am zis că aș încerca și eu cu tarantulele. Mă gândeam să încep să-mi iau una din aia din plastic și să o pun în farfurie, de fiecare dată când vreau să bag mai mult decât e normal.
Dar mi-e prea frică, recunosc, de arahnide. Deși mi-e și teamă ca în final să nu cumva să mănânc naibi și tarantula aia din plastic și aia e. Pierd și ultimele fobii. laughing) Sau ori înebunesc. laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Deci pana la urma cine te trăgea de mâini carei faza frate? Serios ce faci cu mâinile de ce te trage bunici tai de mâini?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Arunca frigiderul din casa dacă nu poți sate stăpânești din mâncat fast fod și chimicale boss

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Eu doar pe femeia pe care o iubesc cu Adevărat da cu Adevărat și a-și mori cu ochii închiși pentru ea ori când ori unde și la orice ora și o iubesc nebunește de rău rau rău de tot o consideră fată.

Restul sunteți bărbați cu silicone și botox pentru mine Boss frate.

Mustafa onur1.

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Jesus!
Păi nu am cum să fiu bărbat, chiar dacă așa mă vezi tu.
Nu că oricum, nu asta am căutat toată viața. Să-mi câștig și bărbăția. Dacă aș avea și mâini bărbătești și minte mai tehnică, păi aș fi omul androgin. happy
Aș acumula perfecțiunea. laughing)
Dar mna, God o vrut așa. Să nu-mi dea și bărbăția.

Și ca idee, tu o poți considera mujer doar pe pe iubirea vieții tale (deși iubirea oricum nu există, o să pierzi mult cu gândirea asta) sorry că zic. Eu nu zic să nu crezi, crezi în ce vrei. Însă iubirea așa cum o vezi tu, pătimașă și pentru care tu ți-ai da viața, nu există. Și tocmai din cauza oamenilor ca tine (fără supărare) există aceste discrepanțe mari, de care ne mirăm noi de pe margine și ne crucim de poveștile vieții.
Adică bărbați prea buni cu bi*chs și femei sfinte cu niște lichele laughing)
Dar mna, mă voi ruga for you să nu întâlnești dezamăgirea aia de care vorbesc eu mai sus și pe care inevitabil oamenii ca tine o întâlnesc în drum.

Alt aspect, dacă ești din generația Alfa, eu sunt deja bătrână și deci merit minimul respect de această "babă".
Deci boss, nu ar trebui să existe oricum în vocabularul tău cu un adult.
Și nu, nu e vorba de faptul că ți cer eu respectul, eu duc treaba asta cu respectul la extrem, încât eu nu mișc niciun deget pentru el, voi trebuie să-l oferiți. Că vorbește despre voi, nu despre mine. Eu pot fi și o nenorocită, dar respectul iese din gura ta. Vorbește despre tine.
Bine sunt de acord și că dacă ești atacat sub orice formă, acolo nu mai există respect, scoți tot ce poți la contraatac.
Sper că ai priceput ce am vrut să spun.
Sunt lucruri esențiale pe care îi învăț pe copii la clasa I și grădi.
Dacă nu le-ați prins pe astea, să nu mai aveți măcar tupeul, dragi români, să vă plângeți "Vai, dar România nu merge."
Mereu am susținut că România se va schimba doar de la bază, nu de la vârf. Asta așa când baza (noi, poporul român) dăm vina pe vârf, conducere. Vârful la origine, vine tot din bază, deci baza e problema nu vârful. Când baza, sămânța se va schimba, plămădi și crește cu mai multă atenție, dedicație și maniere, abia atunci o să vedeți același vârf. Vârful (politicianul) e doar oglinda bazei.
Asta nu a priceput românul niciodată. Și de aceea suntem un popor pierdut printre alte popoare "care au bază solidă" însă s-a văzut că și acolo unii ne-au făcut de râs. Tocmai pentru că au venit din această bază putredă.
Așa că schimbați-vă voi, baza, dacă doriți toți "o țară ca afară".
Dar hai că deja am divagat mult de la subiectul principal.
Sper doar atât, oricine ai fi, să nu te arzi în viață cu această gândire. Și sper nici să nu te aud pe la știrile de la ora 8, pe burtiera de știri "Băiatul care s-a sinucis din iubire."
Sper să nu o faci. Atât îți spun.
Oamenii cu această gândire, sunt cei mai predispuși la suferințe crunte din "pricina iubirii" și la autovătămare.
Eu doar trag un semnal de alarmă.
Sper să nu crezi că ți dau eu sfaturi de cum să-ți trăiești viața.
Doar îți prezint niște fapte din realitate. Oamenii care dau totul se pierd pe ei. Așa e echilibrul vieții.
Dar în final sper că vei găsi mereu înțelepciunea și echilibrul de care ai nevoie ca să nu te pierzi pe tine.

Sper să nu-mi iei ceva din tot ce am spus aici în nume de rău.
Și zic asta, că doar la asta sunt eu expertă, dar azi eu trebuie să fac ceea ce mi-au făcut mie toți. Mi-au vorbit cu cel mai turbat adevăr.
Iar din tot ce ți-am spus mai sus, am fost propriul protagonist. Așa că
Știu despre acest subiect mai bine ca oricine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Toate rămâneți bărbați pentru mine toate.

Numai ia numai ia rămâne inima și sufletul meu și o fata pentru mine numai ia. Restul sunteți bărbați pentru mine. 1onur

Răspuns utilizator avertizat
| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Păi în orice caz, nu mă supăr nici dacă mă vedeți bărbat. laughing)
Am concurat oricum toată viața cu bărbații și am încercat să fiu și femeie și bărbat. Dar mai ales să mă ridic la înălțimea bărbaților. Evident că la partea cu forța masculină, am eșuat. Dar niciodată nu m-am lăsat și nu mă voi lăsa. Târâș, grăpiș, voi fi propria mea bărbată. laughing)
Așa că, oricum mă lupt să fiu mai mult bărbat decât mujer. laughing)
Deci vede-mă cu dorești, mister Onur.
Dar am zis la alt răspuns de-al dumitale, nu mă mai repet. Sper doar să nu uiți ce ți-am zis când o să fii lovit de acea "mare ea" deși tindeam să avertizez mai mult femeile, că mna, bărbățeii erau ăia mai depravați, care-și băteau joc de ele, eu te avertizez și pe tine. Deoarece te văd victima perfectă a prădătorilor.
Atât am de zis, ca dacă o pățești, să nu spui că nimeni nu te-a avertizat. Pe mai departe evident că ești destul de matur ca să știi tu ce să faci cu viețișoara ta.
Acum mă scuzi, dar trebuie să mă reîntorc la ruladele mele. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tragi droguri pe mână sau cum ca nu am înțeles bine.