| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva un un site precis pentru aflarea IQ ului?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alea de pe net sunt rar precise. Trebuie făcute la un psiholog care se ocupa cu așa ceva.

| mODIN a răspuns:

IQ-ul oricum nu e ceva precis. Daca crezi ca ai putea fi semnificativ mai inteligenta decat media, fa un test la Mensa. Se organizeaza relativ des si sunt si ieftine (eu am dat vreo 20 de lei parca) si si recunoscute.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru mODIN):

Am făcut 2 teste pe mensa într-o zi mi-a ieșit 107 și la 2 zile am zis să mai încerc odată mi-a ieșit 116, ieri am făcut pe un alt site un test și mi-a ieșit 96 nu știu ce să mai cred

| mODIN a răspuns (pentru DianaDyi20):

Le-ai facut oficial la Mensa, sau pe un site online care sustine ca e afiliat lor? Intreb pentru ca ei, de regula, iti zic doar daca ai peste 130 sau nu. N-am mai auzit sa-ti dea numarul fix.

De asemenea, nu iti bate foarte tare capul cu IQ si cu ce ar trebui sa reprezinte. Nivelul IQ poate sa-ti arate doar cat de bine poti recunoaste tipare vizuale, absolut nimic mai mult. Sa tragi concluzia ca cineva e inteligent sau nu, bazat doar pe IQ e ca si cum ai incerca sa-ti dai seama daca cineva e sanatos si in forma bazar doar pe cat de bine i se vad patratelele.

Un test IQ nu zice nimic despre memorie, abilitati de comunicare, abilitati sociale, creativitate, cultura generala, expertiza in vreun domeniu, indemanare, agilitate, motivatie, maturitate etc.

| mODIN a răspuns (pentru DianaDyi20):

Scrie acolo "Pentru a vă face o idee despre testul oficial oferit de Mensa România, vă invităm să parcurgeți această variantă online.". Asta nu e un test oficial, e doar ceva ca sa vezi cam cum arata un test IQ, nimic mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| IsuHanu a răspuns:

Nu sunt bune cele de pe internet