| anonim_4396 a întrebat:

Știm cu toții că viața virtuală este în mare măsură superficială.
Ei bine, din sfera site-urile de (pseudo)socializare, am să vă relatez un caz.
Știu că va părea infantil, dar la întrebarea de final vreau să ajung.

Un tip de la mine din oraș, la vârsta a doua, (aparent) destul de matur și inteligent+însurat, a trimis cerere de prietenie unei tipe cu vreo 20 de ani mai mică decât el.
Tipa face parte din echipa de handbal feminin din orașul unde locuiesc.
Tipa este înaltă, are corp frumos, picioare lungi, dar la față este normală, adică nu neapărat frumoasă.
Ea nu i-am dat accept lui, ci la lăsat în lista de urmăritori.
Pe de altă parte, în acea echipă de handbal, există o fată care nu este atrăgătoare fizic, dar care câștigase două premii și două diplome.
Ei nu i-a trimis tipul cerere de prietenie, deși el dă de înțeles că apreciază performanța și intelectul.
Acest tip mă cunoaște și pe mine.
Eu am câteva kg în plus, dat fiind că obișnuiesc să mănânc pe fond nervos, iar el când ne mai întâlneam obișnuia să glumească cu mine pe seama fizicului meu. Îmi pusese chiar și o poreclă.

Din acest exemplu, rezultă întrebarea-întrebătoare, aici voiam să ajung:
Oare e adevărat ce a afirmat tot timpul userul Mosotti în răspunsurile de pe aici, că fizicul e proba eliminatorie, că dacă nu ești atrăgătoare/atrăgător fizic, te apreciază doar pentru calitățile morale, dar nu te-ar vrea pentru o relație sau aventură?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de persoana. Daca e superficială, se uită doar la "ambalaj", la ce se vede, daca are ceva in minte și în inima, înțelege că o ființă umană e mai mult, mult mai mult decât ce se vede.

| DjSannan a răspuns:

Fizicul poate fi o parte importantă a atracției pentru unii oameni, dar nu este singura și nici cea mai importantă caracteristică pentru toată lumea. Adevărul este că fiecare persoană are preferințele sale și criteriile sale pentru atracție, iar acestea pot fi diferite de la o persoană la alta. În ceea ce privește comportamentul specificat în exemplul dat, acesta poate fi rezultatul unor prejudecăți sau a unui mod de gândire limitat al persoanei în cauză, și nu este reprezentativ pentru toți oamenii. Este important să ne amintim că fiecare persoană merită respect și să fie apreciată pentru calitățile sale interioare și exterioare, nu doar pentru aspectul fizic

| Hammurabi a răspuns:

Fiecare om are o grămadă de caracteristici, înfățișare, inteligență, corp, carismă, simțul umorului, personalitate, etc, în proporții diferite.
La fel, fiecare om, apreciază la sexul opus aceste caracteristici tot în proporții diferite. Pentru că nu suntem toți la fel.
Pe unii îi interesează în primul rând frumusețea chipului, sau a corpului, sau inteligența, sau personalitatea.
FIECARE DUPĂ CUM ÎI PLACE ȘI CUM VREA!
Nu poți generaliza NIMIC.
Pentru că fiecare va considera că el e cel care apreciază corect iar ceilalți greșesc.
Ceea ce nu e real.
Fiecare e cu corectitudinea și aprecierea lui.
Nu poți judeca pe cineva pentru că îi place alrceva sau altfel decât îți place ție.
Așa că Mosotti are părerile lui ca noi toți ceilalți.
Iar postările corecte pe tema asta ar trebui să înceapă cu "Uite ce-mi place MIE și ce cred EU..."

| Emma30555 a răspuns:

Fără atracție nu poți sa fii cu cineva dar te poate atrage și o persoana care nu arata bine în normele generale. Deci nu contează cum arata o persoana dar este necesar sa fie atractiva pentru acel partener. Sunt unii care nu cauta relație serioasa și atunci ei vor fi atrași doar de ambalaj, alții care sunt mai profunzi vor fi atrași și de caracter, carisma, personalitate.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu ma gindesc ca genul masculin e impresionat de un fizic frumos, si de ce nu ar fi caci tot omului ii place frumosul dar atita nu ajunge pentru o relatie de durata.Pentru o relatie de durata trebuie sa fie atractie reciproca si intelegere deplina intre parteneri.Eu in decursul vietii am vazut destule perechi in care unul sau una era urit sau urita ca focul si celalalt arata super bine, ei aici intervin foarte multi factori despre asta as putea povesti foarte multe.Deci un fizic frumos atrage pe foarte multi dar o relatie de durata nu se poate construi doar pe asa ceva.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Inclusiv eu acus mai multi ani am avut o relatie cu un tip destul de uritel dar cu care m-am simtit minunat si mai tirziu am cunoscut pe cineva credeam ca imi pica plombele asa era de frumusel si si foarte cult, domn etc, dar cu el nu m-am simtit nici pe jumatate asa de bine ca si cu celalat, de celalalt era sa ma indragostesc numai pe baza a cit de bine m-am simtit cu el.Numai ca dupa un an in care nu ne-am vazut atractia s-a evaporat ca altceva nu ne-a tinut impreuna, el fiind si destul de prost din pacate.

| carevaescu a răspuns:

Pe scurt, pentru relațiile superficiale oamenii pun preț pe aspecte superficiale. Aici aș încadra marea majoritate a relațiilor, deoarece pentru a putea evalua pe cineva dintr un punct ne superficial este nevoie de o maturitate rar întâlnită.

Un om matur știe că o relație de calitate necesită caractere de calitate, principii corecte și o atitudine sănătoasă. Relațiile nu se fac cu fizicul persoanei ci cu persoana în sine.

Nu este greu să treci peste condiționarea biologică care te atrage la fizicul unei persoane. Probabil este imposibil să să te îndrăgostești de cineva care are un suflet extraordinar de bun dar un aspect fizic grotesc. Dar o cale de mijloc este de conceput. Adică o persoană cu un fizic normal și un caracter excelent ar trebui să valoreze mult mai mult din perspectiva unui om matur.

| helpforyou a răspuns:

Este proba "eliminatorie" doar daca nu au ocazia de a interactiona unul cu celalalt, astfel incat sa-si cunoasca calitatile si defectele. Daca intereactioneaza, este treaba fetei sa se faca iubita, astfel incat baiatul sa treaca de "ambalaj".

P.S.
"Ea nu i-am dat accept lui,". Este doar o greseala de scris?
Pupici cu sclipici.

| Fantaspirit a răspuns:

Și pentru mine contează foarte mult fizicul, nu as putea face nimic cu o fata care nu mă atrage fizic și geniu de ar fi, are dreptate dar nu in toate cazurile.