| MyNameisEduard a întrebat:

Timiditatea se diminuează cu timpul? Am 17 ani si sunt extrem de timid si ma gândesc că poate se va mai diminua când voi mai crește.
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Timiditatea nu are legatura cu bagajul de cunostinte. Dimpotriva, vei vedea ca cei mai timizi oameni sunt aceia care sunt studiosi, de unde si termenul de "geek" sau tocilar. Si asta pentru ca timiditatea se invinge doar prin interactiune directa cu cei din jurul tau, prin dezvoltarea unor skill-uri emotionale, sociale. Iar cand esti prea studios, iti petreci cel mai mult timp in solitudine, fara prea multa interactiune, deci nu iti exersezi acele skill-uri.
Tu incearca sa gandesti cu capul tau anumite lucruri, nu "musca" din orice sfat care vine deamboulea.
Ca sa intelegi, imagineaza-ti ca e vorba de a spune o poezie pe scena sau in fata clasei. Poti tu sa visezi poezia aia (deci ai informatia), daca esti timid, pe scena o vei face si te vei face praf.
Timiditatea vine din neincrederea in sine si din temerea ca sinele va fi expus, explorat de altii si mai apoi judecat. Si asta pentru ca persoana respectiva inca nu si-a dezvoltat o tehnica de a masca sau proteja anumite aspecte ale personalitatii, slabiciuni samd. Sau poate ca o are deja (tehnica), ori e capabil sa faca asta in teorie, dar nu are inca validarea in practica, nu s-a convins pe sine ca are succes in relatiile cu ceilalti pe domeniul asta.
Ca atare, tot ce ai nevoie este sa interactionezi si in acelasi timp sa ai exercitiul expunerii graduale, adica te "descoperi" pas cu pas si tot pas cu pas inveti si cum sa te "acoperi" astfel incat sa nu ramai descoperit de tot.
Ai putea chiar sa ai dialoguri imaginare in mintea ta, sa-ti faci scenarii in care sa te poti dedubla si pune in locul celor cu care discuti, sa formulezi potentiale replici de-ale lor. Poti chiar sa ai si niste exercitii in oglinda, de unul singur, in care sa-ti studiezi limbajul, gestica, expresia faciala. In fond, totul se bazeaza pe practica, pe cat de deprins esti in comunicare, iar vorbitul de unul singur constituie si el o practica (nu, nu e dovada de nebunie, relax; atata vreme cat daca asta deliberat, controlat, cu un scop).

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, cu cat inveti mai mult cu atat iti largesti orizontul si capeti incredere in tine, ajungand sa nu mai fii timid.
Pune mana si invata, orice iti pica in mana citeste, largeste-ti cunsotintele, aduna informatie sa fi apt a purta o conversatie in orice domeniu, fara jena si fara frica ca te faci de ras.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar nu singură.

| Dismally a răspuns:

Posibil, asta depinde si de tine, daca vrei sa nu mai fii atat de timid si daca vei face si ceva in sensul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Și eu am fost foarte timidă în adolescență dar cu timpul s-a diminuat.

| Anonim67377882 a răspuns:

Nu.
Cine ti-a spus ca esti timid? Sau ai ajuns tu la concluzia asta singur?
Trebuie sa te gandesti de ce esti asa si sa-ti dai seama daca e din cauza unor persoane sau intr-adevar esti timid(timiditatea = crezi ca persoana respectiva iti este draga si de asta te emotionezi, te rosesti).
Zic asta pentru ca si eu la o anumita varsta ma numea lumea timid dar eram numai deranjat de prezenta lor si voiam sa plec drecu de acolo pentru ca imi provocau nervisori(dar in mintea lor proasta credeau ca-s timid), trebuie sa-ti dai seama singur de ce simti, daca e timidate sau nu.

| MyNameisEduard explică (pentru Anonim67377882):

Am emoții și când trebuie sa spun prezent la școală+multe alte situații deci da, sunt timid.