| anonim_4396 a întrebat:

Știu că e o întrebare simplă, dar vreau sa vad cum explicați voi.
Ce înseamnă când o persoană care are conflict cu un grup de persoane sau o persoana, spune "Ori eu, ori ei!" sau "Ori eu, ori ea/el!"?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Adică ori trăiesc ei, ori trăiește el happy
Unii cred că pot omorî pe oricine și pot face orice, ca pot stopa încălzirea globală laughing
Evident că acei oameni sunt nerealiști și puțin prea siguri pe ei, asta bineînțeles până dau de cineva care îi aduce la realitatelaughing

5 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Oameni pătimași care nu accepta ca ceilalți nu pot sa gândească la fel ca și ei. Când între doua persoane apropiate intervine o ruptura grava, conflict, prietenii comuni cumva empatizeaza ori cu unul ori cu celalalt dar de multe ori sunt neutri.

| Ilovedinero a răspuns:

Ca sunt persoane care cred ca lumea se invarte in jurul lor, geloase, poate obsesive si care trateaza lumea ca pe niste obiecte.Am fost pusa intr-o situatie de genul si fix pentru ca a spus chestia asta am ales a 2 persoana ca sa o trezesc pe prima la realitate

| EestiSodalane a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi prin "ce înseamnă". Se înțelege clar ce înseamnă, e un ultimatum. Ești prieten cu X dar suparat pe Y si atunci îi spui lui X să aleagă pentru ca tu n-ai ce sa interactionezi cu Y.

| ILoveBlackCats a răspuns:

Se comporta mult prea egoist, si fara sa isi dea seama, ori poate cu intentie, se considera pe ei insisi mai presus de ceilalti, netratându-i cu respectul cuvenit. Ii pun pe altii sa aleagă intre ei si celelalte persoane. Prea siguri pe ei si, cum am mai spus, egoisti

| PoplaceanImbreaSabina a răspuns:

Sper ca inseamna ca te alegi pe tine chiar daca risti sa pierzi acea persoana sau acel grup. Inseamna ca exista ceva care iti ameninta starea de bine iar obligativitatea de a alege este un abuz. Fiecare ar trebui sa fie liber sa fie cu cine doreste. O relatie este 1la1 si o persoana poate avea cate relatii doreste cu tot atatea persoane. Cine te obliga sa il alegi are probleme de atasament.