| AdioTPU a întrebat:

Știm că femeile musulmane nu își pot arata trupul și figura in public datorită dogmelor lor religioase stricte. Dacă în public nu e permis să-și arate fața și sa se îmbrace sumar, atunci de ce atunci când practică acele dansuri arabesti au voie sa se dezgolească?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca alea care danseaza din buric sunt asa de religioase?

| sierra1 a răspuns:

Ei și tu... aia se intâmplă in haremuri unde nu-și bagă nasul oricine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt dansuri arăbești. Acele dansuri orientale nu sunt practicate în zonele cu religie musulmană.

| Drimmero a răspuns:

Logica musulmanilor joaca intr-o liga doar a ei...la cat de mult urasc ei femeile incep sa cred ca e cea mai homosexuala religie.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu e clar? Are voie sa faca ce li se permite, cand vor ei, li se permite, cand nu vor, nu li se permite, uneori se mai abat de la religie "hai, uite, va dau voie, lasa., danseaza pentru noi". Noi aia fiind smecherii pentru care danseaza.

| Freya1 a răspuns:

Nu se dezbracă și dansează femeile lor, ci niște cadane plătite cum sunt acum damele de companie.

| Dismally a răspuns:

Faci o confuzie aici, acele dansuri "din buric" sunt permise in unele tari musulmane in care nu este obligatoriu nici ca femeia sa-si acopere mereu corpul, in trai mai normale cum ar fi spre exemplu Turcia. In tarile in care Coranul este pe pust de lege nu ai sa vezi asa ceva, in unele este interzisa si muzica - spre exemplu Afganistan dupa ce a au ajuns la guvernare talibanii.

| carevaescu a răspuns:

Nu toti arabii sunt musulmani si nu toti musulmanii sunt observanti.
Cum si noi avem o mulțime de ortodoxi care nu observă cu strictete tot ce se spune in religie. Cam toti intretinem relatii înaintea căsătoriei

| 199onur7 a răspuns:

Nu toate fetele sunt la fel și nici toate femeile sunt la fel.

| 199onur7 a răspuns:

Alea nu sunt dogme ăia sunt bolnavi cu toți.

| carevaescu a răspuns (pentru 199onur7):

Si de ce ai crede ca a avea pareri absolute despre peste un miliard de oameni ar fi ceva idicativ sanatatii tale?
Multe lucruri pe care le facem noi zilnic nu sunt ok dpdv moral si totusi daca cineva ar zice ca suntem bolnavi cu totii, am fi un un pic suspiciosi in privinta sanatatii acelei persoane.
Ideea in sine ca exista cultura perfecta din toate punctele de vedere e problematica.
O idee mai productiva ar fi sa ne respectam unii pe altii incat sa convietuim armonios in ciuda diferențelor.

| tudorvolcano a răspuns:

Dansurile orientale nu erau practicate de femeile musulmane, ci de sclave, de concubinele sultanului din harem, de femei de speță joasă, și de asemenea de țigăncile din Orient (poporul nawar, care sunt înrudiți cu țiganii):
http://static1.squarespace.com/......37+PM.jpeg

Era, și încă este o rușine enormă pentru femeile musulmane, să practice dansuri din buric, și să aibă buricul vizibil.

Acum, din cauza carenței în țările musulmane, încep din ce în ce mai mult să aducă femei din Europa care să danseze dansuri orientale, notamente femei din Europa de Est.

Musulmancele nici nu au voie să vorbească cu dansatoarele sau să stea în prezența lor, căci se consideră că dansatoarele pot corupe femeile cinstite.

Iar șeicii din diferite țări au dat mai multe fatwa care interzic dansurile cu buricul gol.

Totuși, în practică, orice se poate găsi: femei musulmane care sunt prostituate (marocancele erau arhicunoscute în Orientul Mijlociu pentru că practicau prostituția), femei musulmane care se fardează și se dau cu ruj (chiar prin țările din Golf, dar aceasta o fac doar când se întâlnesc fetele între ele, ca să se întreacă care e mai frumoasă, nu le vei vedea ieșind afară așa, că altfel repercursiunile sunt severe), femei musulmane care deveneau feministe pe model occidental (notamente în Maroc și în Tunisia) etc.

Omul are vicii, chiar dacă o religie sau o lege îi interzice, tot va încerca să-și satisfacă viciile.
Femeile sunt ținute mai din scurt, dar bărbații își satisfac viciile aproape la liber printre musulmani.