| Coquinne a întrebat:

Tot aud vorba asta "are balta pesti"...gen ca sigur vei gasi pe altcineva mai bun.
ai lasa! unde e balta asta? sa pescuiesc si eu din ea...
I am not a life expert, dar eu stiu ca oameni de calitate sunt din ce in ce mai rari.
pot numara pe degetele de la o mana cati oameni cu adevarat de calitate am intalnit in viata asta, deci vorbesc din experienta. (cunostinte avem toti, deci stiti la ce ma refer)
nu zic acum ca nu vei mai gasi niciodata, dar chiar niciodata oameni calumea, da, gasesti...la pullivara. (just kiddin')
dar ma zgarie pe creier, ma mananca pielea, cand mai aud si mai citesc "are balta peste, chill!", de parca cresc oamenii de calitate in copaci.

voi ce parere aveti? sunteti de acord cu citatul asta sau va enerveaza si pe voi cand mai auziti pe cineva zicandu-va asta?

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Dincolo de a ne uita la vreo balta sau vreun peste sa ne gandim daca avem noi o momeala pentru care merita sa ajungi in carlig si o undita care sa fie suficient de buna incat celalat sa se prefaca si sa para ca va ramane.

| Coquinne explică (pentru Bacemi):

Tu, inecat in balta de stele
eu, cu sufletu-mi momeala pe carlig
zbor catre tine si strig
ia-ma! si uita de belele.

| Bacemi a răspuns (pentru Coquinne):

Nu-i momeala suficient de buna

| Coquinne explică (pentru Bacemi):

Stiu, am un suflet murdar
fa-ma tu mai curata, spirit pur,
dar sa te ating...incerc in zadar
pe tine te doare in kuur.
si am incalecat pe-a popii poala,
si uite foaia ramane goala...

| Bacemi a răspuns (pentru Coquinne):

Progresezi. Suna mai bine asta decat ce-ai scris pana acum.

| RAY a răspuns:

Nu,nu sunt de acord ca mereu sa zbori din floare in floare, dar nici sa fi obsedat de cineva

| Dismally a răspuns:

Pentru cei care nu au nici un fel de pretentie da, "are balta peste" happy Dar daca te intereseaza un anumit gen de persoane atunci e mai complicat, cu cat vrei mai multe calitati la un om cu atat va fi mai greu de gasit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Era o vorba, ''e plin cimitirul de oameni de neinlocuit''.

| CristinaSNC a răspuns:

E mai mult o incurajare, sa faci acea persoana sa creada ca intr-o zi " va gasi pe cineva mai bun ". In ultimul timp a ajuns sa ma enerveze la culme vorba asta, "are balta peste ", degeaba daca in viata mea nu e el. Poti sa ai toata "balta", degeaba daca nu e langa tine persoana pe care tu o doresti.

| AndyKama a răspuns:

Buna!

Hmmm,fiecare "vorba de duh", are un sambure de adevar in ea.Modul in care interpretezi contextual face putin diferenta.

Opinia ta este una comuna, adevarata si de actualitate, personal considerand extrem de normal ce se intampla.

Pentru a mai restrange cercul discutiei, hai sa ne gandim daca putem gasi oameni perfecti ori "calumea". Daca ma intrebi pe mine raspunsul ar fi NU.Chiar de doua ori.

Mi-a atras atentia faptul ca tu esti in cautarea de oameni cu calitati, si anticipez care-ti sunt criteriile.(nu voi sta sa le enumar). Iarasi cred ca nu ii vei gasi, sau cel putin nu dupa sablonul tau.La inceput ti se va pare perfect, insa incetul cu incetul, randamentul va scade dramatic.

Asadar, incercand sa-ti raspund direct la intrebare...Balta are peste, insa nu te astepta niciodata sa prinzi pesti uriasi, accepta ca mereu va fi cate un pestisor micut, care insa te va hrani(spiritual) ajutandu-te sa supravietuiesti.La urma urmelor, cam asta e viata : Un taram al supravietuirii.

| Coquinne explică (pentru AndyKama):

"hai sa ne gandim daca putem gasi oameni perfecti"

gandeste-te tu, eu nu m-am gandit la asta in viata mea si nici n-o sa ma gandesc.
chiar sunt curioasa ce intelegi tu prin perfect...binevoieste a explica daca nu cer prea mult.

| AndyKama a răspuns (pentru Coquinne):

Voi binevoi a-ti explica.

Fiecare persoana isi formeaza un sablon de selectare a prietenilor, un sablon cu o marja de eroare variata de la persoana la persoana.Sa ne imaginam ca tu ai 10 criterii stricte.si in acelasi timp ai 10 prieteni.5 dintre ei respecta 6 din criteriile tale, altii 3 respecta 7 criterii, 2 persoane respecta 9 criterii.Insa niciuna nu respecta toate cele 10 criterii(omul perfect), va fi imposibil.Asadar fiinta perfecta nu va exista, conform sablonului tau.

Sper sa nu fiu prea abstractwinking

| Coquinne explică (pentru AndyKama):

Da, nu ai fost prea abstract..ci pe langa subiect.
nu am 10 criterii de selectie...am doar una: sa fie ca mine, si e de-ajuns.
si prin emoticonul ala arfist ti-ai aratat trepanalitatea, ma asteptam oricum, din moment ce in poza ta i-ai furat ochelarii lui romeo fantastik.
sper sa nu fiu prea abstracta.

| syd a răspuns (pentru Coquinne):

Te plictisesti de o persoana la fel ca tine, crede-ma.

| Coquinne explică (pentru syd):

Asa! de oameni d-astia am eu nevoie pe langa mine! :X
bine, eu am luat-o gen ca m-ai facut plictisitoare.
a? hai zi ca m-ai facut plictisitoare :X

| AndyKama a răspuns (pentru Coquinne):

Ok,hai sa ma cobor si la nivelul tau.
Sincer,iti apreciez spiritual tau contradictoriu, insa ma lasi rece cu stilul tau rezervat, scandalos l-as putea numi.
Pe de alta parte, dupa cum faci diagnosticari ale unei persoane dupa emoticon si dupa o poza, inseamna ca mai ai mult de munca.
Eu am incheiat subiectul.
Sa fii iubita!

| Coquinne explică (pentru AndyKama):

Deci apreciezi spiritul meu contradictoriu dar te las rece.
inseamna ca te lasa rece si persoana ta?
pentru ca ce ai afirmat tu este contradictoriu.

cum ar zice maestrul "Te-ai dus de la 30 de grade, 30 de grade, la 0-0 grade, 0-0 grade, 0-0 grade."

valeiii, nu ma pot opri din fredonat acest hit bengos!

| syd a răspuns (pentru Coquinne):

Vorbeam despre o situatie generala, dar daca tu asta ai dedus