| AlexDorinel a întrebat:

Tot aud vorbe cum ca in Romania nu exista dreptate, corectitudine etc. Da ma intreb, in ce tara exista dreptate? Peste tot sunt favorizati smecherii, afaceristii etc. Oameni de rand sunt din ce in ce mai putini, vom ajunge o minoritate in curand.

Cred ca e nevoie de o dictatura in toata lumea. E prea multa libertate in momentu asta.

Vreau si parerea voastra.

43 răspunsuri:
| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Cam asa ceva.

| Mirel4412 a răspuns:

Oamenii cu bani conduc lumea. In ce sens? In sensul ca pot cumpara anumite servicii exclusiviste, pot cumpara influenta, pot cumpara privilegii obtinute de altii prin multa munca, etc. In alte tari exista dreptate mai mare, cateodata banii nu cumpara oamenii cinstiti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Uite-te la rata de criminalitate din uk sau America, si dupa spune-mi care tara e mai civilizata din punctul asta de vedere. Inca e un lucru bun ca nu am trecut la pistoale. Putini romani inca mai au wc in curte, si implica 2 cauze: saracie sau nepasare. Ai 70-80-90 ani, la ce iti trebuie wc in casa? Am avut si eu mult timp wc in curte, si nu il aveam doar ca sa contribui la niste numere, ci pentru ca parintii mei nu au avut bani pentru a urma o facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

E simplu, banul face legea, dai banul ai prioritate.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru AlexDorinel):

Stiu, asta zic, banul legea, dai banul ti se iarta si pacatele, faptele penale, contraventionale etc. A ajuns o mizerie societatea.

| DidiPuscariasu3 a răspuns:

Oameni răi domină pentru că sunt lăsați. Tinerii își fac studiile în țară și se cară afară, în Occident, care cum îi poate pielea. Din cauza faptului că nu s-a luat atitudine deloc am ajuns în ipostaza aceasta.

Uite, un exemplu concret. Alegerile prezidențiale din 2000. Ion Iliescu, un criminal și un parșiv, este votat, culmea, chiar și de FOȘTI OPOZANȚI ai lui, bre! Ca să nu fi ajuns Vadim, care era extremist "de dreapta", cică. Mare personaj și ăla, de la poezii în care îl lăuda pe Ceaușescu, ajunge să se certe cu vedete "mondene" la emisiunea lui Dan Capatos etc.

Deci, ca să revin la subiect. La alegerile respective nu s-au luat cont și candidații de la alte partide, care erau mult mai buni... în schimb au ales "răul" mai mic împotriva celui "mai mare".

La suedezi acum câteva zile, recent aleasa prim ministru a Suediei și-a dat demisia pentru că era Parlamentul în opoziție cu ea! Nu cădeau de acord, și ea a plecat, pentru că a văzut că nu are cu cine lucra.

La noi pică guvernele prin moțiuni de cenzură ca la piesele de domino, și le și mai ia luni să aleagă alt guvern.

Lucrurile nu se schimbă repede... dacă oamenii deștepți și conștiință pleacă, rămânem cu persoane precum Dăncilă, Petrea Daea, Marian Grapini, Dăncilă, Șoșoacă sau ăștia de la AUR, alți măscărici și ăștia.

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

**cu conștiință

| 19flo79 a răspuns:

E clar ca nu ai iesit din Romania... si nu ma refer ca turist, ma refer sa lucrezi in alte tari.
Nu ai cum sa compari viata din Norvegia, Suedia, Anglia, etc... cu jungla de aici happy
Sunt si acolo probleme dar nu se compara cu ce e la noi

Practic exista civilizatie si lumea a 3-a.

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Practic tu poti spune orice, char daca nu ai dovezi, chiar daca nu ai fost prin alte locuri, chiar daca doar asa consideri tu.
De fapt, parerea ta nu conteaza atata timp cat nu ai argumente clare!

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Repet, tu iti dai cu parerea din auzite. Mergi acolo si vezi ca nu e asa!

| Mosotti a răspuns:

Normal ca peste tot nu exista dreptate, ca peste tot e dreapta la putere care tine cu smecherii, am mai explicat.
Si daca o sa fi f atent, cand se vrea sa vina un regim de stanga undeva, repede americanii se duc ca sa nu vina! Sau ii saboteaza, etc, nu-ti e clar de ce?

Le e frica ca nu cumva sa constate lumea ca stanga e buna, sa se intinda si in alte tari si sa le ia la smecheri everile nemuncite facute pe spatele oamenilor.
Adica se leaga f bine treaba!
Ca daca stanga era proasta, de ce s-ar fi temut capitalistii de ea ca se intinde? Ca ceva prost nu se intinde ca n-ar vrea lumea in primul rand.

Iar unde e stanga acum la putere e dictatura imputita, nu e stanga corecta, adica in coreea de nord.

Mai e stanga si in Cuba, insa acolo nu e bine tot din cauza SUA, ca le-a pus n embargouri tocmai sa-i forteze sa se drepteasca, ei n-au vrut au ramas stangisti, si asta este.
Dar altfel era bine acolo pentru omu de rand.
Tot asa, le era frica la americani ca o sa fie bine in Cuba, afla americanii, si vor si ei, si atunci smecherii ce faceau?

Omu de rand exista mereu si va fi, va fi mereu o majoritate, smecherii sunt o minoritate care asupreste majoritatea.

Cam asa sta treaba, insa cum iar am mai zis, dreapta face propaganda puternica contra stanga, ca lumea sa vrea dreapta nestiind de fapt ce inseamna, vad ca nu le e bine dar nu inteleg de ce, voteaza o alta dreapta crezand ca e bine, dar nu stiu ca nu exista dreapta buna pentru ei.

Dreptistii asociaza stanga cu dictatura urata in mod special, cu lipsa produse si utilitati, chestie total gresita, ca aia nu e stanga corecta, si lumea crede.
Ca au fost tari stanga inainte de 90 unde gaseai de toate, nu se opreau utilitatile, era bine.

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tarile nordice sunt primele mondial la nivel de trai, invatamant si cultura... apoi tu poti zice orice ca oricum vorbesti singur si char nu conteaza.
Deschide ochii omule!

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu vrei, nu vrei... te las cu ale tale... pfff

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

N-a castigat stanga, stanga germana se numeste Die Linke, nu ei au castigat si nu aveau sanse tocmai ca se face propaganda contra lor ca sa fie sigur ca lumea nu-i voteaza! Aia SPD nu e stanga, e caa PSD la noi, adica 5 % stanga si restul tot dreapta, adica tot nu fac mare lucru pentru om.

Noi nici nu avem partid de stanga.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Societatea romaneasca e o mizerie, regret ca m-am nascut in Romania, sincer.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

F bine ca vor sa bage vaccinare obligatorie, vot de la 16 ani nu e okey ca ala la 16 ani abia stie de el, damite de politica, daca au marit sal minim cu 25 % e bine, dar sa nu se mareasca preturile mai mult.
Asta in Germania, sau unde?

Răspuns utilizator avertizat