| LaurFzr a întrebat:

TPU? Care e diferenta dintre (Scrieti un eseu despre particulartitatiile unei nuvele),si (Tema si viziunea despre lume intr-o nuvela?)
Mi se par la fel(Ipoteza,Specie a genului epic,Tema, etc...
Funda

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Oricum ai face, daca ai 2 eseuri de bac cu subiecte diferite dar referitoare la aceeasi opera fii sigur ca sunt anumite puncte comune - tema trebuie precizata mereu, apartenenta la curent, specia, dezvoltarea actiunii...
In prima cerinta mentionata de tine ar trebui sa insisti mai mult pe apartenenta la specia de nuvela adica sa urmaresti trasaturile acesteia si sa le exemplifici cu textul, cu teorie etc.
Pentru a doua cerinta trebuie sa insisti pe tema si felul in care este ilustrata de-a lungul firului epic. De exemplu daca are tema iubirii urmaresti cuplul si evolutia sa, etapele dragostei, simboluri referitoare la acest aspect in scrierea ta.
Ipoteza sa fie la fel? discutabil... unii ar incerca la prima chestie sa scrie definitia nuvelei iar la a doua sa spuna cate ceva legat de traditia temei iubirii daca asta e tema in literatura universala, modele si altele.
Totusi se poate merge si pe o introducere tipica, la fel la toate, legata de curentul literar in care se incadreaza cartea sau de autor / specia operei.
Sper ca am ajutat. Craciun fericit!