| christina94 a întrebat:

Hei! Am de facut un eseu despre tema si viziunea despre lume in romanul Ion. Cum as putea incepe? thinking

2 răspunsuri:
| 1705adina a răspuns:

Uite un reper istorico-literar...,, Intr-o icoana complexa vie, fara exuberanta, bogata in amanunte de observatie, interesanta totusi prin linia ei generala, d-l Rebreanu ne-a infatisat cu primul sau roman, Ion, viata romaneasca a Ardealului." Tudor Vianu. Funda? :*

| Mirela_Margarit_1997 a răspuns:

Buna! Iti dau o varianta de inceput. Nu stiu daca iti este folositoare dar sper sa te ajut cu ceva.
,, Ion este un roman social, obiectiv, realist și modern scris de Liviu Rebreanu și a apărut în anul 1920.''