| Sara2 a întrebat:

Trebuie neaparat sa inving timiditatea! am 23 ani si sunt f timida, comunic foarte putin stau mereu linistita, am incercat de nenumarate ori sa ma schimb si nu reusesc, ce pot face sa nu mai fiu asa? incep sa plang din orice, chiar mi-a zis cineva ca la un moment dat o sa isi bata lumea joc de mine pe unde ma voi duce pentru atitudinea care o am si e pacat de frumusetea mea, eu nu ma vad frumoasa chiar ma simt complexata de anumite chestii, nu ma pot relaxa mereu sunt stresata sad

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu ieşi în lume nu ai cum să-ţi învingi timiditatea.
Comunică deschis cu cei din jurul tău. Nu trebuie să trăieşti în lumea virtuală a internetului, ci în cea reală care are mult mai multe satisfacţii.
Pa, pa.

daniela
| daniela a răspuns:

Ori ce sfat ti-am sa numai tu poti sa rezolvi situatia data, curajul si tupeul nu este o chestiune care se invata de la altii ci trebuie sa ti le impui singura altfel nu se poate

mira
| mira a răspuns:

O mare dragoste te va schimba.Incearca sa patrunzi intr-un anturaj vesel.Ai o viata sociala? Cu ce te ocupi?

| Ana a răspuns:

Poate cu timpul nu o sa mai fi asa de timida.

| Hombre a răspuns:

Nu ai incredere suficienta in tine. Alti din contra au prea multa si devin obrasnici.La un psiholog se rezolva problema.Stai de vorba mai mult cu cei maturi mai mari decat tine ai multe de invatat.

| arysa a răspuns:

Incearca sa citesti o carte despre timiditate, se pot imprumuta si de la biblioteca sau despre increderea in tine.Eu am citit si chiar m-au ajutat!

| TheToxicNightmare a răspuns:

Incearca sa tragi aer in piep si imagineazati(cand esti intr-un loc anume) imagineazati ca esti singura si nu te vede nimeni sa stii ca si eu sunt asa si nu imi place mai ales ca ma speri din intarzieri cea ce nu e asalaughing daca nu merge ce ti0am spus da pe id-ul meu alvin_simon_theodore61 si da-mi un buzz ca poate iti mai zic cate o idee.hee hee

| Sara2 explică:

Ies in cluburi am multi prieteni tupeisti dar mereu imi zic sa ma schimb, lucrez de sezon, cu multa lume dar ...nu stiu ce-i cu mine

| mariobros a răspuns:

Nu este o formula de invins timiditatea, poate asa esti tu `programata`, si de ce nu privesti timiditatea ta ca fiind si o calitate, si nu un defect. Plansul din orice poate avea multe explicatii, esti mai sensibila si reactionezi prin plans. Cat despre complexe, toti avem, mai multe sau mai putine. Intr-un cerc nou de prieteni, nici eu nu ma infig la vorba din prima, stau si ascult, iar mai tarziu `deschid gura`, asa ca stai linistita, mai sunt ca tinehappy

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Încearcă să fii mai comunicativă cu cei din jur, nu mai sta încruntată, zâmbeşte.
Se va găsi cineva lângă tine mai îndrăzneţ, care să spargă gheaţa.

| luckyman a răspuns:

Timiditatea ca si tupeul, modestia si aroganta sunt trasaturi de caracter cu care te nasti si mori. Prin socializare si evitarea singuratatii vei reusi sa estompezi TIMIDITATEA. Dar nu inteleg de ce vrei sa te schimbi? Probabil pentru ca ai senzatia ca indraznetii si tupeistii reusesc mai bine in viata. Poate pe termen scurt, in vremurile astea, da, dar in viitor, societatea ii va aprecia mult mai mult pe cei mai timizi si cu mai mult bun simt asa cum a facut-o intotdeauna. Deci sfatul meu este sa ramai cea care esti, sa fii mandra ca esti asa si vei vedea cat de curand roadele, daca nu vei privi subiectiv si cu prejudecati...

| unknown_5004 a răspuns:

Scumpa noi nu te putem ajuta sad
nu putem noi sa te schimbam tu trebuie sa faci ceva.
sper sa fii asa cum iti doresti :* si. grija de tine >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timiditatea este frica de a nu fii acceptati, de a fii judecati pentru actiunile/vorbele noastre. Iar frica este o conditie mentala a unor lucruri care s-ar putea intampla in viitor nu a lucrurilor care se intampla in prezent. Tu te aflii in prezent in timp ce mintea ta e in viitor. Incearca sa nu mai tii cont de ce iti spune mintea si proiectiile ei false despre viitor.