| GraveDigger91 a întrebat:

Uleiurile esențiale irita pielea?

Răspuns Câştigător
| denndxxx a răspuns:

Majoritatea nu irita. Dar depinde de concentratie si de pielea ta. De ex pe mine ma irita uleiul de arbore de ceai.

| Steregoi a răspuns (pentru denndxxx):

Daca dai in zona genitala poate irita.

4 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Presupun că un trament real prea scump...

| oglindasultanului a răspuns:

Uleiurile curate nu irita pielea, decat daca le amesteci cu substante sau prafuri, rezultand o reactie toxica pentru piele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iritatia nu este vizibila cu ochiul liber, ca in cazul pielii reactive, asta nu inseamna ca la nivel microscopic iritatia nu se produce si in timp tenul poate reactiona vizibil la acele substante daunatoare.

Este ca si in cazul expunerii la soare, daca te expui azi nu o sa vezi ridurile maine, dar toate aceste expuneri cumulate vor duce la aparitia ridurilor.

Uleiurile esentiale sunt pentru aromaterapie si acolo ar trebui sa ramana.