| anonim_4396 a întrebat:

Un aranjament al societății de așa zisă adaptabilitate pe care nu reușesc să-l înțeleg.
Dacă o fată pozează în sutien și chiloți și postează asta pe facebook sau pe orice site public, i se pune eticheta de ușuratică.
Dacă face același lucru doar că într-o poză în costum de baie, la mare sau oriunde altundeva... „ce bine-ți stă kiss te-ai distrat la mare happy?", astea vor fi reacțiile la comentarii.
Eu le dau dislike la amândouă prin simplul fapt că vor să facă like-uri prin corpul lor, ca și când utilitatea creierului le-ar fi părăsit. Un motiv pentru care detest modellingul, accesibil oricărei maimuțe cu corp... evoluat estetic.
E diferență doar de material, că-s aceleași părți expuse. De ce ar conta mediul atât de mult? O explicație logică, să treacă de decență.

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O vreme am fost contra facebook-ului.
Mi l-am făcut pentru a înlesni comunicarea. Tot a tras cineva de mine. laughing Mulți nu prea mai intrau pe mess, îmi spuneau că stau mai mult pe facebook că e mai comod, și așa și este. Plus de asta, am și un spațiu unde îmi pot expune ideile spontane și spontan, pot să urmăresc fix ce mă interesează fără să fie nevoie să caut foarte mult, e și un bun mod de a afla ce mă interesează despre oameni, să îi caut (de exemplu pe mine m-a găsit o colegă cu care nu mai vorbisem de cinci ani, din diverse cauze, am fost surprinsă să văd cât s-a schimbat). O bună platformă de comunicare, de a ține conferințe mai variate, un mess mai complex și cu mai puține bug-uri.
În ultima vreme am zis să îl folosesc și pentru amintiri. Un album în care țin niște poze ce se „rup" mai greu decât cele de hârtie. Nu-s eu adepta, dar nu știu dacă știi sentimentul, peste un timp te uiți peste ce ai postat cu ceva vreme-n urmă și ai o senzație. Depinde. Mie îmi place.
În principal, pentru comunicare și din când în cand mai fac și ceva public.
Poze am destul de puține și nu profesionale. Prefer să primesc like de la anumite persoane (pentru unii chiar înseamnă ceva, știi tu, subiectivitate), la ce multe și proaste dacă nu mă interesează părerea unora?
Și e ok, n-am nimic cu arta sau cu pozele editate frumos. Că tot spui de aranjat. Îți trebuie minte ca să faci anumite lucruri încât pozele să iasă frumoase. În schimb, orice maimuță poate să fie tunată și să expună asta doar să aibă ego-ul pompat. Cu ce? Cu urangutani cu dureri de testicule și cu remarcile lor de prost gust, deseori agramate? Unora le place. Mie nu.

Și... mulțumesc de soluție, a fost doar o discuție, nu am cerut ajutor.
Întrebarea mea a fost alta, dar am ținut să te lămuresc.
Woodenpints a fost singurul care a înțeles o iotă din ce am întrebat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ceea ce n-ai inteles tu este ca problema ta e o abureala. nici macar nu e o problema. sunt altele mai importante.
risipa de timp si de tinerete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Categoria e conversații, nu sănătate.

| decepticon a răspuns:

Sunt diverse categoriile sociale de pe facebook. In cazul majoritatii, pozele care afiseaza corpul incearca, probabil, sa umple un gol din cresterea acelei fete; multe fete vor acceptare la varsta pubertatii, dar asta nu inseamna ca dupa 17, 18 ani nu se vor calma si nu vor inceta cu afisarea aceasta disperata si sexuala. In cazul in care dupa aceasta varsta se continua cu un comportament de genul, inseamna ca nevoia de a fi admirata nu a fost implinita.Mediul conteaza deoarece asa am fost invatati cu totii: ce se intampla in dormitor trebuie sa ramana in dormitor. E ca si cum ai merge pe strada si ar aparea o femeie in lenjerie intima, reactiile nu ar intarzia sa apara, insa la mare nimeni nu ar spune nimic, pentru ca aceea este vestimentatia corespunzatoare mediului inconjurator. O fata/femeie care posteaza pe propria pagina de facebook poze de la mare nu incalca nicio regula, in cazul in care nu are peste 500 de prieteni la activ, oameni pe care chiar sa ii cunoasca, cel putin din vedere.