| EnvyU a întrebat:

Un barbat impinge o femeie sau ii da o palma, toti zic "baa cum sa dai intr-o femeie, ba nu esti barbat, nu e normal, nu se poate asa ceva". O femeie impinge un barbat sau ii da o palma toti incep sa rada sa zica ca ala e un papa lapte ca il bate o femeie ca etc.
Vi se pare normal?happy unde exista egalitatea? toate femeile sar daca un barbat da intr-o femeie dar daca se intampla si invers "bravo bine i-ai facut".
Stiu ca o sa ziceti "pai un barbat nu se compara la fizic si putere cu o femeie" si eu va zic ca nu are nici o legatura, evident daca o matahala de barbat da intr-o femeie mica atunci nu e normal dar asta doar pentru ca difera fizicul si nu sexul.
Ma intreb cand ne vom schimba mentalitatea asta invechita.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nici una dintre situatiile prezentate de tine nu ar trebui sa existe, dar daca exista e clar, nepotrivire de caracter.
Poate te ajuta putin poza asta :D
http://prietenas.ro/......s.ro_1.jpg

| EnvyU explică (pentru OldSoul):

Hahahaha ce tare e. Si e tare pentru ca e adevarat happy

15 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sincer,depinde de la caz la caz.Cand dai de o femeie cat un dulap 2/2 Si personajul masculin e vreun uscat de 1, 60 cu 50 de kg. Tipa avand undeva pe la 100 kg + O cam iei pe coaja cat de barbat ai fi laughing sunt asazisele 'animaloaice' care intorci capul dupa ele fie ca vrei, fie ca nu laughing Chestia e ca, eu de fel nu dau in femei, dar cand m-a lovit la 'oua' deja nu o mai vad femeie.Si ii palesc si eu din fundu gradini laughing Totu pana la bijuteriile mele straight face Ca si eu daca o lovesc intre nucile de cocos, nu ii cade bine, nu? blushing puppy dog eyes

| AlexanderAdrian a răspuns:

Pai cam tot atunci cand comportamentul asta de ev mediu, adica bataia si alte tipuri de violente, se va schimba.

Si cum comportamentul grobian si violent al ambelor sexe nu prea vrea sa se schimbe ba chiar observ ca escaladeaza toate normele in ultima vreme, cam greu sa se schimbe si conceptiile misogine.

| T0T a răspuns:

Nu este egalitate. Am văzut un video de acest gen, și tot noi bărbații suntem proști că sărim în ajutorul panaramelor. Tot noi suntem cei care le dăm mai multe posibilități, că dacă am pune piciorul în prag și nu am mai fi niște afemeiați proști și fraieri, lucrurile ar merge altfel. Dar asta devenim.

| EnvyU explică (pentru T0T):

Ai intr-un fel dreptate, suntem in limba dupa ele, dar din cauza lor ne-am facut asa, inca din epoca de piatra barbatul a facut totul pentru femeie, probabil asa este in adn-ul nostru de barbati si nu se poate schimba.

| T0T a răspuns (pentru EnvyU):

Dacă gândești cum trebuie, e un lucru care se poate schimba. De exemplu eu nu nu arăt că sunt "în limbă după ele" și reușesc să mă abțin de la anumite lucruri și să nu par un afemeiat notoriu înnebunit care ar face atâtea pentru ele. Aici nu trebuie să te lași dominat de instinct ci să gândești foarte bine anumite situații. Dar majoritatea bărbaților nu au orgoliu sau demnitate, un lucru pe care femeile îl au și de multe ori din acest motiv sunt peste noi.

| EnvyU explică (pentru T0T):

Da, dar cand te trazneste "iubirea" cand emotiile te coplesesc si nu le mai poti controla, devine greu sa nu faci orice vrea. Poate cei care sunt foarte "reci" care probabil nu iubesc cu adevarat.

| T0T a răspuns (pentru EnvyU):

O iubești pe gagică-ta, cu aia îți permiți anumite lucruri și normal că o aperi, dar dacă aia nu te iubește mi se pare aiurea. Într-un cuplu trebuie să fie gesturi și compromisuri din partea amândurora, nu doar din partea unuia și să se profite că asta înseamnă că nu e relație. Și dacă faci tot ce vrea cu toate că nu te iubește înseamnă că ești prost sau ai fantezii.

| EnvyU explică (pentru T0T):

laughing Da, nu ii suport pe aia care le fac toate poftele si ei au impresia ca ii iubesc. Cat de prost sa fi sa nu iti dai seama ca te joaca pe degete. Totusi iubirea este ceva puternic si intoxicant care te face sa iti pierzi ratiunea, deci daca nu esti destul de copt sau destept sa iti dai seama cand esti controlat, atunci cu greu te poti impotrivii acestui instinct de a fi la cheremul ei.

| LoveSleep a răspuns:

Bănuiesc că nu ar vrea s-o lovesc și eu, deci ea de ce s-o facă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Asta e si ideea. am vazut un video o data cu o matahala de femeie, tot dadea intr-un barbat in metro ca vezi domne cand a intrat pe usa a impins-o fara sa vrea. omu si-a cerut scuze. dar vita aia 20 de minte s-a luat de el, il tot injura si la un moment dat a inceput sa dea in el. el era slabut rau pe langa hipopotamul ala, dar cand i-a dat o palma a linistito pe loc. desigur ca nu a fost frumos din partea lui, dar nici sa stai de fraier nu e bine.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai perfectă dreptate.
Oricum, din momentul ce o femeie dă într-un bărbat (nu fată-băiat), e clar că n-o să fie bine pentru ea. Eu, personal n-aș lovi o femeie, dar nici n-aș accepta să mă lovească.

| Doub a răspuns:

Niciodata nu va exista egalitate intre femeie si barbat.

| Anonima0000000000 a răspuns:

Ai mare dreptate.

| Nico_Mary_1990 a răspuns:

Eu cred ca daca femeia a gresit rau (adica l-a inselat), barbatul are dreptul sa-i faca ce vrea (daca sunt impreuna). parerea mea