| Thecurious a întrebat:

Un roman, care studiaza fizica la Harvard University, a spus, intr-un interviu ca, studentii de acolo au studiat sau studiaza un instrument muzical.
Lor li se pare ceva absolut normal.
Studiul unui instrument muzical dezvolta, fara indoiala, intelectul?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sigur laughing cel dezvolta,dau deja pe afara.
Nu ai vazut-o pe romanca aia cea facut la Harvard econimia sau ce facuse ea,aia ce o aduse Ponta si-a pus-o ministru,aia ce s-a dus la basescu cu manile in buzunare si lua apararea lui Ponta ca ea e cu sufletu alaturi de nu stiu ce proiect laughing
Si facuse la harvard,cand auzi deja te ia cu frica laughing dar e doara asa sperietoare de oamenii laughing
In America de la scoala generala se studiaza instrumente muzicale,asta asa ca idee,dar nu inseamna ca dau aia pe afara de destepti ce is.
La Harvard poate studia mai oricine,mai alels daca are si ceva malai laughing nu te gandi ca acolo e numai crema societatii,aia au nevoie si de bani,ca doara cu asta se ocupa sa faca bani,si banii se fac de la studentii astia mediocrii sau slabi, pe aia f buni ii platesc ei laughing [lus ca mai fac bani si din cercetare, angajeaza numai cei bun.

Deci parerea mea este ca nu dezvolta nimic, fiecare individ este diferit, pe unu il stimuleaza sportu, pe altul muzica, pe altii plantele si etc dci nu poti generaliza

| Dismally a răspuns:

Asa se spune si nu e vorba doar de instrumente muzicale, poate fi orice lucru despre care nu stii mai nimic.

| Thecurious explică (pentru Dismally):

"Asa se spune " - Cred ca este dovedit stiintific.
Inca un exemplu e practicarea unui sport.
Toti medicii recomanda exercitiul fizic si alimentatia sanantoasa.
Am observat ca, cei care faceau sport, invatau mai eficient decat cei sedentari.

| Dismally a răspuns (pentru Thecurious):

Nu cred ca poti dovedi stiintific legatura dintre inteligenta si stuidiera unui instrument. Dar asta nu inseamna ca nu exista.

| Thecurious explică (pentru Dismally):

Da. Cel mai probabil este o moda.

| AC4S4 a răspuns:

Cu cat un om stie mai multe din fiecare domeniu, cu atat ii va fi mai usor sa invete.

Sunt multi care practica doar sporturi sau stiu doar muzica. Insa, daca iesi un pic din domeniul lor si incerci sa mergi spre logica, politica, istorie, matematica-stiinte observi ca nu prea ai ce discuta.

Orice domeniu nou invatat dezvolta intelectul.
Este doar un mit, totusi, ca oamenii care canta la instrumente sunt mult mai inteligenti decat ceilalti. Inteligenta se vede la cei care sunt comfortabili in foarte multe domenii.

| TristanTzara a răspuns:

Un lucru pe care trebuie să-l înțelegi e diferența dintre sitemul universitar american și cel românesc (care Bologna, cel european). La ei nu există specializare la licență (la ei e "undergraduate") ci ei au un "major" în ceva, câteodată și un "mino" (cum ar fi la noi dublă specializare), și pe lângă acesta ei trebuie să mai ia niște cursuri generale ca în liceu, în biologie, psihologie, muzică etc. Faptul că acest individ studiază un instrument nu are legătură cu studiul fizicii ci face parte din educația generală la facultatea respectivă.

Cât despre dacă "Studiul unui instrument muzical dezvoltă, intelectul?" o să zic nu. Inteligența, din câte știu eu, e definită ca capacitatea de a recunoaște tipare, și nu văd cum studiul unui instrument muzical ar dezvolta așaceva.