| paulp a întrebat:

Unde se coloreaza mai repede padurea in culorile toamnei? In zona mai inalta prima data si pe urma mai la ses?

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Raspunsul depinde de componenta padurii si de clima de acolo.
Daca e vorba de Romania, se coloreaza la altitudinile mai inalte acolo unde sunt arbori cu frunze cazatoare (predominant fag).

| paulp explică (pentru SkyPilot):

Deci la munte primavara vine mai tarziu si toamna mai repede happy

| SkyPilot a răspuns (pentru paulp):

Da. Exact asa. In Piatra Craiului, in padurea de pe versantul vestic vei gasi ghiocei in Mai.