| anonim_4396 a întrebat:

Unii afirmă că fizicul, în special figura, este proba eliminatorie și că fără acestea nu pot exista relații autentice de dragoste.
Știu că am mai deschis recent un subiect asemănător, nu vreau să spamez și nici nu caut să atrag atenția asupra mea, doar că aș vrea să dezbatem mai mult pe această temă.
Eu personal consider că persoanele care se uită în mod predominant la fizicul celorlalți, sunt persoane cu o doză crescută de superficialitate sau doar în căutarea unei aventuri.
De obicei unii dintre adolescenții care sunt mai ușor impresionabili gândesc așa.
Consider că o relație/căsătorie de dragoste autentică de dragoste nu se bazează pe fizic ci pe sentimente profunde, ce vin doar din interior.
Dacă cea mai populară și atractivă tipă din liceu, de exemplu, e cuplată cu un tocilar înseamnă că l-a ales pe el pentru calitățile lui intelectuale și morale, că putea alege din n băieți drăguți. Nu înseamnă că stă cu el din interes sau că nu a găsit ceva mai bun.
Un bărbat sau femeie poate să nu arate atractiv fizic dar să aibă o carismă, un șarm debordant și să aibă n pretendenți/pretendente.
Mai contează desigur și igiena corporală și hainele (să fie curate, asortate, adecvate ocaziei, etc)
Aici excludem persoanele cu dizabilităti fizice datorită unei boli sau accident.
Consider că frumusețea vine doar din interior, prin vibe-ul pe care îl transmite o persoană celorlalți.
La mine personal inteligența și comportamentul sunt probele eliminatorii.
Pot exista masculi Alfa, cu figuri masculine și femei superbe dar să nu atragă deloc datorită vibe-ului toxic sau unsafe pe care îl emană.
Am întâlnit n cazuri.
Atracția și dragostea vin pe parcurs iar dacă mă cucerește cu intelectul și caracterul, apoi putem întemeia o relație. happy
Mai gândește cineva astfel?

Răspuns Câştigător
| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Salut

Eu personal am văzut mulți băieți urâți la față ce stăteau cu fete frumoase, nu e o regula, nu putem generaliza, este adevărat ca fizicul este o proba eliminatoare, dar nu toți se uita după oameni frumoși la figura, pe unii/unele ii/le interesează și caracterul unui om, personalitatea, inteligenta și asa mai departe. Degeaba ești frumos daca nu ai carisma, nu te faci remarcat și cu altceva in afara de fizic. Dacă ești prost sau pampalau atunci se anulează absolut tot la un băiat care este doar frumos.

Frumusețea este subiectiva, frumusețea sta în ochii privitorului.

Eu unul admit ca nu as putea sta cu o fata care nu este frumoasa la chip, dar o fata ar refuza un băiat frumos dar prost în detrimentul unuia care arata la fizic mediocru și inteligent aproape în toate cazurile.
Și asa cum exista fete frumoase dar proaste, asa exista și băieți frumoși și prosti de dau în gropi.

Nu trebuie sa generalizam, sa tragem o concluzie pripita și superficiala/finala deoarece nu își are rostul, repet am văzut bărbați urâți căsătoriti cu femei frumoase, am văzut fete frumoase cu băieți urâți și de altfel fete urate cu băieți frumoși și lista continua. Nu este o regula ce se abate de la realitate, sunt cazuri și cazuri.

Exista persoane sapioxuale care găsește inteligenta ca fiind cel mai atractiv element sexual, asta bazele științifice o confirma.

Nu trebuie sa dovedești nimănui nimic, o face realitatea!

44 răspunsuri:
| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Nu am avut niciun nickname. Eu am ajuns aici prin intermediul dragei mele, Nati/Laterreur.

Uite, eu iti inteleg bine problema ta vizavi de depresie si anxietate si incerc sa vad realitatea imaginandu-mi ca am problemele tale. Asa trebuie sa procedezi si tu, sa intelegi oamenii in realitatea lor, nu in realitatea ta. Daca incerci sa ii intelegi in realitatea ta, de fapt devii judecatorup lor, nu omul care incearca sa le dea o mana de ajutor. O sa iti mai scriu ceva pe pm.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Aaa, o știu pe Laterreur laughing
Odată spunea ca are 19, odată 14 laughing
Cea care crede ca trăim într-o simulare. Nici asta nu ma interesează. Sincer pe mine oamenii ma plictisesc, nu prea caut anturaj, prietenii, mai ales aici unde-s o sumedenie de trolli. Chiar și asa depresiv am încercat aici sa cunosc fete dar multe erau mai anxioase decât mine, ciudate, fricoase. În realitate când îmi place insfarsit și mie de o fata aud ca e măritată cu copii.
Știu ca ma certasem cu unul acum câțiva ani la întrebarea iubitei lui, și am făcut mișto de amândoi laughing nu mai știu exact cum avea nickname-ul, de regula memoram, dar știu ca am zis: ca i-o da ea lui, ea îl... Pe el cu strap on, acela spunea ca mi s-au atrofiat testiculele (sa nu ma exprim într-un alt limbaj) și creierul de la droguri rolling on the floor si spunea ceva de selecția naturala. Na, nu mai contează, mulți nu înțeleg ca depresia este chiar mai grea decât cancerul și SIDA la un loc dacă e avansata, îți ia ani grei din viata, de departe cea mai grea boala existenta, subliniez "grea" nu grava.
De la cancer barum mori, scapi de suferință dar depresia nu te lasă nici sa trăiești nici nu te omoară, te chinuie la nesfârșit, ca și cum te-ai afla în iad, nu poți evada, dar iata! Am momente când ma simt ok, atunci când ma simt ok nu înjur deloc laughing când ma simt rău atunci încep sa înjur în ultimul hal, dar nu e ok, nu trebuie sa înjuram, nu câștigăm nimic, ne facem de ras și cădem și mai mult în prăpastia pierzaniei. Sunt useri foarte inteligenți pe aici mult mai inteligenți decât amândoi la un loc și uneori trebuie sa învățăm din unele critici constructive sau dintr-o conversație sa nu ne dam mai smart decat suntem.
Nu ai cum sa înțelegi, e dincolo peste imaginația omeneasca, poate înțelegi o depresie de câteva luni, nu una de mulți ani.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Eu am inteles-o pe Nati perfect in realitatea ei. Mi s-a parut foarte haioasa si simpatica. Pacat de ea ca are skizo. Are 21 de ani. E superba dpdv fizic.

Am un prieten care are depresie de la 14 ani. Acum are 43 de ani. Tot timpul a cautat o metoda nedureroasa de a se sinucide, insa nu a gasit (din fericire). Totusi are niste pastile amestecate cu alcool si ameninta ca le ia daca curva de viata ii face vreo gluma proasta.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Eu nu cred ca are skizo, pare a fi ancorata în realitate, e rațională, nu i-am urmărit toate răspunsurile dar dădea răspunsuri ok. Nu ma interesează ce au unii, fiecare cu ale lor man. Deci cunoști unul care mi-o depășit recordul, na fain laughing tocmai mi-ai dat un răspuns foarte util, uite ca sunt unii cu depresii mai serioase decât a mea happy nu ma bucur, Dumnezeu sa le de a sănătate tuturor, niciodată nu am invidiat pe nimeni, nu am dorit rău nimănui, mereu mi-am văzut de treaba mea dar nu a fost suficient.
Pai viata e imprevizibila, nu poate controla ce tine de selecția naturala, mai devreme sau mai târziu se va întâmpla ceva nedorit chit ca vrem sau nu, e inevitabil, viata nu face discriminări cu nimeni, nu iartă pe nimeni.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Are skizo, ca mi-a aratat ea ca a fost diagnosticata cu skizo nediferentiata sau cam asa ceva. Cand vorbeam cu ea de multe ori ma acuza ca sunt demon, ca ii iau energia, ca o urmaresc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu, fizicul trezeste si sentimentele de fapt!
Cand te indragostesti, nu ti se scoala doar sexul, ci cu totul, te atasezi de omul ala, il vrei, ti la el, te gandesti acolo, deci vine la pachet.
Poate uneori ti se scoala sexul mai putin decat sentimentele, mai ales la femei.

Si te indragostesti de la fizic, fenomenul ala de indragosteala doar de la fizic porneste, fara fizic, el nu apare.
Asta la tinerete.

Bine, nu ma refer la dragostea aia matura, ca aia nu are treaba cu fizicul, aia se refera la ce zici tu, adica la celelalte calitati, acolo ai dreptate.
Adica iti place un om ca e bun, stie sa se comporte, stie sa respecte, sa comunice, ca tine la tine, ca ii pasa de tine, ca are ceva in cap.
E vb doar de dragostea aia de la tinerete.
Poti sa ai dragoste matura si la 60 ani, nu e o problema, fara sa conteze fizicul.

Dar din pacate la tinerete nu asta decide o relatie, omul o sa caute pe cineva care are fizic cat de cat.

| Drimmero a răspuns:

E foarte simplu, fizicul e usa, atractia fizica e inceputul, iar pe parcurs iti plac si alte calitati. Am mai zis, iei omul la pachet cu totul, faci cea mai mare greseala sa formezi o relatie pe baza fizicului, dar la fel de bine faci o greseala spunand ca fizicul chiar nu conteaza, sa fim seriosi...

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Da, ai dreptate. Ce nu inteleg unii e ca nu ai nevoie sa fii educat, inteligent, sufletist, ca sa ai succes la sexul opus. Pur simplu merge si fata astea. Tot ce conteaza e sa arati normal. Nu trebuie sa fii Fat Frumos. Trebuie doar sa te incadrezi in randul celor care atata mediocru.

| CostinAlamariu a răspuns:

Salut. Eu ma consider mai degrabă o persoană flexibilă în privinta asta.
Teoretic, pentru mine conteaza 50/50 fizicul și calitatile sufletesti sau personalitatea.

Dar asta e doar in teorie. In practica ma las sa fiu surprins, ma las îndragostit de o femeie pe care o consider frumoasa nu doar ca fizic ci si ca personalitate si traire interioara.

Sa dau un exemplu. Am o colegă care din punct de vedere fizic chiar nu e mare lucru. Dar ceva în felul ei de a fi mă atrage aproape inexplicabil. Are un anumit calm extrem de atractiv. Poate suna ciudat pentru unii, dar idealul meu de femeie este una care e mai tot timpul calma si fericita, care emana un sentiment de pace si siguranta.

Nu-mi place sa stau în preajma unui suflet care nu-și poate găsi nicicum pacea. Fiindcă stiu ca e doar o problema de timp pana eu insumi voi fi victima nelinistii ei.

| Mosotti a răspuns (pentru ChrisRo):

Bine, trebuie sa ai o nota de minim 7, ca daca cazi sub a atrage cat de cat, si nu atragi deloc, atunci se intampla ce zic eu.
Ca eu doar la cazurile deloc atractiva ma refer, si am mai zis.

E vb de barbati de nota 2-3, nu de la 7 in sus. 7 fiind cat de cat-ul.

| DonEduardo a răspuns:

De ce e obligatoriu ca tocilarii sa fie urti?happy

| ChrisRo a răspuns (pentru DonEduardo):

E doar un cliseu. Ce trebuie de retinut; atata timp cat arati normal si nu ai cine stie ce dizabilitati sociale, n-ai cum sa ai probleme cu sexul opus. Cei care au probleme cu sexul opus, fie au probleme serioase de socializare, fie sufera de dismorfie (uratenie), fie au ambele probleme.

| Hurin a răspuns (pentru mastadont):

Fizicul e singurul care conteaza la femeie. Daca e o broasca sa isi gaseasca un broscoi si nicidecum in print. Oricat ar pupa-o ala nu se transforma in om, se transforma in scorpie paranoica si isterica rolling on the floor

| Hurin a răspuns:

Vad ca pe aici e plin de copii care habar nu au cu ce se mananca rolling on the floor

Stati in beci si jucati-va Fortnite, poate va gasiti un femboy pe acolo sa il luati de sot(ie?)