| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Doar pentru cei din Timisoara
E vorba de caini!
Buna TPU, sunt un baiat din Timisoara de 12 ani.
Imi doresc foarte mult un caine dar nu suntem in cea mai buna situatie financiara...
Rasa mea preferate de caine este Dalmatian.Am vazut un anunt pe internet, respectiv pe www.animalutul.ro sau pe www.publitim.ro
cum ca cineva vinde pui (mai multi) de Dalmatian doar cu 248 de ron, eu, din vara am stran doar 55 de lei si ceva maruntis.
Stiu ca multi imi veti zice sa imi iau un caine metis adica corcit.
Dar nu vreau sa fac asta deoarece locuiesc in curte comuna si am vecini care nu tocmai iubesc animalele si daca eu imi iau caine corcit iei se gandesc : "Eh lasa ca oricum cainele asta e vaide capul lui ca e corcit macarr de ar fi vezi doamne de rasa as zice dar asa lasa ca nu o sai ii duca dorul."Iar apoi il vor goni sau il vor duce cat de departe se poate.
Iar eu nu vreau sa se intample asta. Poate ca veti zice ca daca e de rasa sau daca costa bani tot il il alunga. Dar sunt sigur ca nu vor face asta ca chiar ei mi-or zis sa imi iau unul de rasa ca vezi doamne ala e mai cuminte.
Si cum am mai spus nu sunt in cea mai buna situatie financiara, dar imi doresc foarte mult un caine si il voi iubi foarte mult.
Stiti de unde l-as putea procura cu mai putini bani?(sau gratis?)

Multumesc foarte mult anticipat!
Pa.

1 răspuns:
| Gabrielă_8854 a răspuns:

Sunt persoane care doresc sa scape de catei si ii arunca prin ghene sau pe la gropi de gunoi, sunt asa multe suflete prin adaposturi, sunt atatea animalute de salvat! Si da, gratis! Pentru ce doresti un caine neaparat dalmatian? Si chiar crezi ca la suma de 248 ron iti iei un caine de rasa? Fii serios! Inteleg ca ai doar 12 ani si ca iti doresti un caine, insa nu cunosti mentalitatile adultilor. Daca locuiesti intr-o curte comuna si vei aduce acel caine in curte, exista posibilitatea ca acesta sa fie otravit sau alungat indiferent de cati bani ai dat pe el sau de rasa de care apartine. In locul tau, as opta pentru un animal pe care il tii in casa, de exemplu un hamster sau un perus. Sunt destul de usor de ingrijit si respectand cateva reguli, n-o sa intampini mari probleme cu ei. Mai gandeste-te, merita? Cu drag,
Gabriela